Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Rozhovory

Lipavský: Chápu argumenty o odchodu do opozice, ale program budeme líp prosazovat ve vládě

S končícím poslancem a expertem na zahraniční politiku o vyjednávání a vstupu Pirátů do formující se vlády

Jan Lipavský • Autor: DVTV
Jan Lipavský • Autor: DVTV

„Věřím, že pokud na nějakém ministerstvu budeme, můžeme být výrazní. To, že máme čtyři poslance, je realita, ale účast na vládě nám dává možnost přinést konkrétní výsledky, na které za čtyři roky může být už pozdě,“ říká v rozhovoru pro Respekt končící poslanec za Piráty Jan Lipavský, který za koalici se Starosty vyjednává budoucí podobu české zahraniční a obranné politiky.

Začala bych osobnější otázkou. Je to více než týden, kdy jste se dozvěděl, že už nebudete nadále poslanec a že vaše strana vlastně do určité míry zažila politické fiasko, kdy jste získali pouze čtyři poslance. Přešly už ty prvotní emoce?

Tak emoce tam byly, protože to bylo emotivní a nečekané. Ale život jde dál, dopadlo to, jak to dopadlo. Prostě se snažíme pracovat s tím mandátem, které jsme od lidí dostali.

Vy jste zapojený do jednoho z programových týmů pětikoalice, který se věnuje tvorbě programového prohlášení v otázkách zahraniční politiky, Evropské unie a obrany. Jak daleko ve vyjednávání shody jste?

Právě skončilo jednání naší pětice s tím, že výsledkem je kompromisní text, na kterém jsme našli shodu - s tím, že jsme si ho nyní vzájemně poslali k finálnímu připomínkování. Poté půjde k předsednickému orgánu, který vše bude dávat do programového prohlášení vlády a koaliční smlouvy. Jsem rád, že se mi tam z našeho programu Pirátů a Starostů podařilo prosadit konkrétní věci.

Na čem jste se tedy shodli?

Dokument obsahuje velký důraz na lidská práva a na přípravu tzv. Magnitského zákona. Ale samozřejmě je tam řada zásadních deklarací vztahující se ke geopolitice – typu kdo jsou naši významní partneři. Říkáme, že je pro nás důležitá regionální spolupráce klíčových spojenců, jako je východní Evropa i západní Balkán - a obecně s demokratickými spojenci v Evropě a ve světě. Je tam zdůrazněna také podpora partnerství s Tchaj-wanem a dalšími demokraciemi ve východní Asii. Co se týče evropské politiky, je tam důraz na kvalitně zvládnuté unijní předsednictví, věnujeme se důrazu na evropskou spolupráci v rámci digitalizace, obnovy ekonomiky po covidu a rozvoji infrastruktury. V obraně jsme se shodli na dvou procentech jako sumy, která představuje výdaje na obranu - s tím, že vítám, že se mi podařil prosadit rozpočtový rámec, který by stabilizoval a zefektivnil hospodaření resortu obrany. A jako důležité téma se tu zmiňuje zvyšování odolnosti proti hybridním hrozbám. Je to komplexní program, já jsem tady vypíchl pár věcí.

A co spolupráce v rámci Visegrádu a konkrétně třeba s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, který v Unii - eufemisticky řečeno - neplatí za pozitivního hráče?

Visegrád je tam zmíněný, nicméně pouze jako neformální platforma.

Co se týče programů koalic v otázce Evropské unie, měli jste odlišný postoj k přijetí eura, respektive k zahájení procesu o jeho přijetí. To jste vyřešili jak?

I když debata o euru probíhala, tuto otázku primárně řeší finanční vyjednávací tým. Takže je to otázka spíše pro ně.

V Deníku N vyšel článek, který anonymně cituje vaše partnerské Starosty, kteří říkají, že vlastně není jasné, co jako strana chcete. Šli jste do voleb s tím, že vaší kandidátkou na ministerstvo práce a sociálních věcí je Olga Richterová. Podle všeho to ale vypadá, že Piráti toto ministerstvo už nechtějí a Olga Richterová půjde raději do vedení sněmovny. Máte tedy ujasněno, co vlastně chcete?

Jak jste sama řekla, nesedím u vyjednávacího stolu. Neumím okomentovat jednotlivosti. Nicméně chtěl bych říct, že věřím našemu vyjednávacímu týmu. Víme, co chceme prosadit ve vládě.

Není ale škoda, že vaše expertka na sociální politiku nebude v čele resortu, který se sociální politice věnuje?

Vzhledem k tomu, že nevidím vnitřek vyjednávání, nedokážu a nechci to komentovat. Každá vláda bude kompromisem a dohodou - a já neznám konkrétní okolnosti, za kterých se to celé událo.

Byl vám osobně nabídnut post ve vládě? Vaším oborem je zahraniční a evropská politika či obrana, tak co třeba ministr zahraničí nebo ministr pro evropské záležitosti?

Nebyl, žádnou takovou nabídku jsem nedostal.

Vedení koalice Pirátů a STAN mluví o tom, že určitou kompenzací, jak využít nezvolené poslance z pirátských řad, kteří jsou zároveň experty na nějaké téma, budou posty náměstků. Bral byste takovou nabídku?

Jsem ve vládním týmu specializujícím se na zahraniční politiku a obranu, dlouhou dobu se tímto směrem profiluji. Takže si umím představit, že takovou nabídku bych přijal.

I když tedy nejste přímo u vyjednávacího spolu, když se obecně podíváte na povolební vyjednávání obou koalic, jak ho vnímáte coby celek?

Vnímám to tak, že jsme s něčím šli do voleb, máme možnost ve svém programu pokračovat i po volbách - a z mého pohledu především jako vládní strana. Vzhledem k tomu, že máme možnost reálně prosadit konkrétní věci a přispět ke kultivaci českého politického prostředí a výkonu nějaké politiky, dává mi velký smysl podílet se na vládě.

O tom, jestli Piráti nakonec půjdou do vlády, nebo ne, musí rozhodnout celostátní fórum strany. Dokážete odhadnout náladu poté, co je jasné, že se straně spolupráce se Starosty – alespoň pokud se bavíme o počtu zvolených poslanců – nevyplatila?

Nedokážu. Jsem jen jeden člen.

A když si představíte budoucí týdny, možná měsíce vyjednávání, na čem podle vás záleží, zda pirátská základna odsouhlasí vstup do vlády s koalicí SPOLU?

Domnívám se, že členskou základnu by mělo zajímat, že dostaneme reálnou možnost prosadit náš program a ovlivňovat českou politiku.

Protiargument, který někteří Piráti zmiňují, stojí na tom, že by se straně nemuselo vyplatit stát se slabým partnerem ve formující se vládě, protože z takových pozic nakonec program nebude možné prosadit. A že může být lepší získat něco v opozici, vyprofilovat se v opoziční práci a pokusit se získat voliče za čtyři roky.

Je to legitimní argument. Jen si myslím, že zmíněné profilování se nám bude lépe a efektivněji dělat právě z vládních pozic. A já věřím, že pokud na nějakém ministerstvu budeme, můžeme být výrazní. To, že máme čtyři poslance, je realita, ale účast na vládě nám dává možnost přinést konkrétní výsledky, na které za čtyři roky může být už pozdě.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].