Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Rozhovory

Civilní špionáž: Ukrajinci dávají přes mobily zprávy, kudy se přesouvají ruské tanky

Se Slavou Banikem z ukrajinského ministerstva pro digitální transformaci o získávání informací o invazi

Autor: strana.today
Autor: strana.today

Bojů proti ruské armádě se na Ukrajině neúčastní jen vojáci na frontové linii a jejich profesionální rozvědka. Mohou jim pomáhat i civilisté poskytováním důležitých informací. „Je to taková civilní špionáž,“ říká vedoucí rozvoje elektronických služeb na ukrajinském ministerstvu pro digitální transformaci Slava Banik.

Na ministerstvu máte na starosti aplikace, které pomáhají v boji proti Rusku. Která je nejdůležitější?

Jmenuje se e-nepřítel, je to chat bot v aplikaci telegram. Pomáhá našim vojákům, protože si skrze ni můžou stáhnout informace o pohybu ruské armády a umístění jejích jednotek. Mohou si tak snadno udělat přehled o tom, kde se Rusové nacházejí a v jaké síle. E-nepřítel je přístupný všem lidem, kteří žijí v naší zemi. 

Jak se tam tyhle informace dostávají?

Zadávají je tam právě naši občané - může to udělat kdokoliv, když si všimne něčeho důležitého v souvislosti s ruskou armádou. Třeba jak se někde přesouvají ruské tanky, že byl někde spatřen ruský dron, kolik je kde odpalovacích zařízení ruských raket. Do systému lze nahrávat texty, fotografie i videa, dává se tam i geolokace. Je to taková civilní špionáž.

Slava Banik • Autor: Anton Filonenko, Daniyar Sarsenov
Slava Banik • Autor: Anton Filonenko, Daniyar Sarsenov

Využíváte e-nepřítele vy sám?

Samozřejmě.

Nemůžou se do aplikace dostat Rusové?

Hodně dbáme na bezpečnost, máme ošetřené, aby k tomu nemohlo dojít. Systém ověřuje identitu, je tam několikanásobné jištění. Zároveň je aplikace anonymní, nikdo nemusí vystupovat pod svým jménem. Zatím neevidujeme žádný bezpečnostní incident ze strany Ruska.

Jak máte ošetřeno, že se v e-nepříteli neobjeví nepřesné informace?

Máme experty, kteří pracují na verifikaci toho, co tam lidé nahráli. Další verifikaci si pak provádí sama armáda.

Kolikrát byly tyhle informace nahrané občany pro armádu využitelné?

Armáda nám nehlásí, kolik ruských jednotek díky tomu zničila. Ale máme z její strany velmi pozitivní ohlasy, jsme stále v kontaktu. A není to jediná aplikace, díky níž můžou civilisté pomáhat armádě. Další umožňuje darovat vojákům peníze, pořizuje se za ně vojenská technika.

V Evropě se většinou mluví o Estonsku coby hlavním průkopníkovi digitálních technologií, ale i Ukrajina v minulých letech udělala v této oblasti velký pokrok. Co přesně obnáší ukrajinský digitální stát?

Stali jsme se první zemí na světě, která zavedla digitální ID, které je plně rovnocenné papírovým nebo plastovým dokumentům. Spustili jsme velmi rychlé elektronické obchodní registrace, zabere to všeho všudy dvě sekundy. Od 24. února, kdy začala válka, jsme vyvinuli přes třicet pět nových aplikací, řada z nich umožňuje občanům pohodlnější fungování v náročné válečné době. Když přijdou o dokumenty, mají je k dispozici v elektronické podobě, mohou si žádat o podporu státu za majetek, který jim Rusové zničili a podobně.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].