Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pondělí 19. 11. 2012

Yes, we can • Autor: Profimedia.cz
Yes, we can • Autor: Profimedia.cz

07:30
Vítězství, politici a kmotřiSetbol, forhend, bekhend, game, returnovat, eso, brejk a smeč a vítězství je naše. Radek Štěpánek včera po dvatřicetiletech opět vyhráli Davis Cup. Triufm se spíše očekával od Tomáše Berdycha, ale nakonec to byl Štěpánek.Španělský list El País na svých www zprávu zařadil až na sedmé místo a mimo jiné zmínil, že Almagro bojoval hlavně sám se sebou a že Štěpánek podporu fanoušků nepotřeboval, byl to on, kdo podle El País měl navrch. El Mundo má naopak za to, že pokřiky „Radek! Radek!“ Radkovi značně pomohly a Almagra znervóznilo.iDnes přináší fotoreportáž s titulkem Davis Cup jako společenská událost. Plná politiků i kmotrů. Na první fotografii je Miroslav Kalousek, na druhé spokojený zamračený Václav Klaus a hned na třetí Tomáš Pitr. (Asi má hodně dobré kamarády, že se mu hned po propuštění podařilo sehnat lístek).Kmotři nekmotři, DJ doufá, že jste slavili a měli se rádi, jak to doporučoval Radek Štěpánek těsně po vyčerpávajícím zápase. Tak jednu pro vítěze.

08:50
Izraelsko-palestinský konflikt stále trváA teď už zpátky do relatiy: už šestým dnem trvá izraelsko-palestinský konflikt a včerejší den byl nejkrvavější. O život přišlo 26 Palestinců, mezi nimi děti,  Izraeli byli také zranění lidé. Izrael prohlásil, že cílem jsou domovy lídrů Hamasu a povolal už 75 tisíc záložníků.Americký prezident Barack Obama se mezitím nechal slyšet, že podporuje právo Izraele na obranu svého území. Premiér Petr Nečas o víkendu telefonoval izraelskému protějšku Benjaminovi Netanjahuovi a následně vydal prohlášení, že také podporuje právo Izraele na obranu.Generální tajemník OSN Pan Ki-mun dnes odjíždí do Káhiry, kde bude jednat o příměří. Vyzval obě strany k okamžitému zastavení útoků.Svůj pohled na konflikt nabízí admin blogu Respektu Honza Vurbs… zde fotky z televizní stanice Al Džazíra.

09:16
Obama na šestihodinovém turné v BarměRozesmátý na pozadí zlaté slavné pagody Švejdagon - fotografie na předních stránkách světových serverů ukazuje amerického prezidenta Baracka Obamu s delegací barmských vládních představitelů a Hillary Clinton. První návštěva amerického prezidenta v Barmě bude trvat pouhých šest hodin. Obama se už stačil setkat s prezidentem země Thein Seinem a popovídat si v domě Aun Schan Su Ťij. Čeká ho ještě vystoupení před barmskými studenty v Rangúnu, do oficiálního hlavního města (duchů)Nay Pyi Daw se (naštěstí) nepodívá.Ne všichni jsou z jeho návštěvy země, kde ještě donedávna platil nejpřísnější diktátorský režim, nadšeni. Obama ale kritiku, zda jeho zavítání do Barmy není předčasné, odmítá slovy: Myslím, že nikdo z nás nežije v iluzi, že Barma dospěla tam, kde bychom ji chtěli mít. Když bychom ale čekali na to, až bude mít Barma dokonalou demokracii, to bychom se podle mého odhadu docela načekali." Jeho návštěva má také zmírnit narůstající vliv Číny.Prezident Obama nepřijel do Barmy s prázdnou - očekává se, že chudé zemi slíbí 170 milionů dolarů. Mnozí ale vidí slib finanční pomoci jako velmi předčasný, ještě předčasnější než návštěva země. Proč alespoň americká vláda nežádá nějaké garance, které pomohou zemi rychleji a více demokratizovat, ptají se podle korespondenta BBC v jihovýchodní Asii, Jonathana Heada.Není sám, kdo do Barmy přijíždí se slibem rozvojové pomoci. Podle informací DJ se do rangúnu sjíždějí potenciální donoři z celého světa, což způsobilo nebetyčné zvýšení cen hotelů. Jak ale někdo od fochu upzornil - hlavně, aby ty peníze dorazily a vyly využity na to, nač jsou určeny…

10:56
Tragédie v Rusku: zdražuje vodkaUž i česká média informují o tom, že od ledna má v Rusku zdražit vodka. Nejlevnější vodka bude stát 107 korun. Jde o zatím největší zdražení alkoholu od začátku roku 2010, kdy vláda začala minimální cenu určovat.Vodka je metla Rusů, to už nyní ví i vláda, ale málokterá se pokusila s tímto ožehavým problémem něco dělat. Vláda Michaila Gorbačeva měla ty snahy, ale velmi se to obrátilo proti ní. Asi jako když chcete vzít dítěti dudlíka nebo narkomanovi drogu, nebude příliš v oblibě. Navíc státní průmysl je na výrobě vodky velmi závislý a proto se do toho žádná vláda (zvlášť ta Jelcinova) nehnala. Vladimír Putin, sám absinent, ví, že by národ mohl být bez závislosti na vodce produktivnější, bylo by i méně automobilových nehod, jenže radikálnější zdražení by se v několika ohledech mohlo obrátit proti němu: ztráta popularity, ztráta výnosů pro výrobce vodky, kterých je v Rusku bezpočet, a větší výroba nebezpečné podomácku vyráběné vodky.

11:48
Máme se radovat z kvetoucího zbrojního průmyslu?Když se informuje o Sýrii, tak trochu se zapomíná mluvit o zbrojním průmyslu. Syrská armáda často útočí letouny československé výroby L-39. S tímto postřehem přichází Břetislav Tureček, korespondent Českého rozhlasu na Blízkém východě. Ve stejné chvíli se čeští průmyslníci a představitelé vojenského aparátu radují z toho, že Irák má zájem o nákup 28 českých letounů L-159. Jejich výroba sice zaměstná lidi a naší ekonomice výhodný obchod za miliardu dolarů značně pomůže. Jenže co „když se tenhle úspěšný český příběh v Iráku za pár let proplete s tím krvavým československým v Sýrii? Co když jednou budeme psát o tom, jak letouny L-159 dodané teď už demokratickou Českou republikou zase kdesi v Orientu zabíjejí stovky nevinných“, ptá se Břetislav Tureček.DJ se s pohledem B. Turečka na zbrojní průmysl naprosto ztotožňuje… Jedna o zabíjení

12:00
Pauza s KloboukemV redakci začíná celoredakční porada, DJ si vám proto dovolí zpříjemnit polední čas minutovou hrou, která je dokonce kratší než minuta. Poslechněte si Klobouk.

12:35
Druhá pauza s maskérkami ČTA protože porada stále trvá, dáme si druhou pauzu, tentokrát s maskérkami ČT. Čekejte až do sedmnácté sekundy. Stojí to za to.

13:19
Přepišme ústavu, chceme-li ozdravit ekonomikuTo je základní myšlenka, kterou vznáší ekonom Pavel Kohout, bývalý čeln Národní ekonomické rady (NERVu) v rozhovoru pro Aktualne.cz. „Pokud chceme zbavit zemi dluhů, zastavit plýtvání a korupci, potřebujeme novou ústavu. To je jediný způsob, jak vrátit ekonomiku na zdravé základy,“ říká hned v první větě. Kohoutovi vadí, že se mění pravidla, že máme nestabilní politický systém, který by změnila jen změna volebního systému. Janečkův návrh mu ale přijde málo radikální. Celý rozhovor zde.Že by Easy Way Out?

13:41
Zemřela šéfredaktorka dTestuVe věku 61 let zemřela dlouholetá šéfredaktorka časopisu dTest Ida Rozová. Výsledkům dTestu, jehož cílem je odhalovat nekvalitní výrobky, se v poslední době věnovalo čím dál víc pozornosti. Blogeru Respektu Petru Němcovi některé výsledky nedaly spát a zapracoval je do svých zápisků.

14:31
Rozhádaný ASEAN a naděje s ObamouZastupitelé členských států ASEANu (Sdružení států jihovýchodní Asie) se pohádali těsně před klíčovou schůzkou s čínským premiérem a americkým prezidentem týkající se sporu o území v Jihočínském moři. Ve zkratce řečeno jde o to, že Kambodža, která letos ASEANu předsedá, vyzvala ostatních devět států, aby problém o území neřešily s třetí stranou a aby jej řešily hlavně s Čínou. Filipíny a Vietnam se tomuto požadavku postavily a Filipíny navíc kambodžskému premiéru vyčetly, že se staví na čínskou stranu.Sporné území je bohaté na nerostné suroviny a mají o něj kromě Číny, Vietnamu, Filipín, zájem také Brunei, Taiwan, Malajsie. Čína tvrdí, že má nárok na celé území. Kromě Kambodži se většina zemí brání bilaterálnímu jednání, protože se tak trochu obává čínské „přesily“. Proto o pomoc při hledání řešení například Filipíny požádaly Spojené státy. Všeobecně se však očekává, že Obamova přítomnost vyvolá ještě větší spory, jelikož nejspíš zopakuje výzvu, aby se státy držely mezinárodních norem a ty mluví poměrně v neprospěch Číny.

15:39
Pussy Riot mění právníkyDvě členky Pussy Riot, které zůstávají ve vězení, pravděpodobně vymění své právníky. Ti sami se nechali slyšet, že „v souvislosti s tlakem na mandátky Mariji Aljochinovou a Naďu Tolokonnikovovou“ se rozhodli přenechat obhajobu jiným.„Tento případ opouštím. Pro mě skončil. Víc to nebudu komentovat,“ píše na svém Twitteru Mark Fejgin.Naďa a Máša nejspíš zvolí Irinu Chrunovovou, která obhajovala Káťu Samucevičovou, jež byla nečekaně soudem osvobozena. Mezitím Káťa Samucevičová se nechala slyšet, že Pussy Riot samy toho pro obhajobu udělaly víc než jejich advokáti.Možná je to jen taktika, vyčerpat všechny možnosti, jak holky vysekat z vězení, možná tam opravdu nastal jakýsi rozkol. Právníkům se v posledních týdnech vyčítalo, že jednají hlavně ve svém politickém zájmu, že si na případu dělají politickou kariéru. Každopádně DJ bude ráda, pokud výměna právníků zabere a ruskou justici obměkčí…Další možnou šancí k propuštění se může stát tzv. Zákon Magnického, právníka, který upozornil na zkorumpované úředníky a zaplatil za to životem ve vězení. USA nyní zákon projednávají a kongresman Steve Cohen chce, aby na seznam ruských činovníků byli připsáni i lidé, kteří mají na svědomí odsouzení Pussy Riot. Všichni na seznamu uvedení nebudou smět používat svá americká bankovní konta a nedostanou víza. Pro některé to bude učiněná osobní tragédie, neb mají své děti na amerických školách. 
Minulý týden ruská média zachytila Naďu Tolokno přímo ve vězeňském munduruA teď jednu dívčí záležitost. Posíláme až do dalekého ruského vězení… Bees

16:36
Prezident Klaus vetuje horní zákonPrezident Václav Klaus vetoval novelu horního zákona. Ta ruší možnost vyvlastňování nemovitostí kvůli těžbě nerostných surovin, hlavně uhlí. Podle něj je horní právo už od 13. století tradiční normou, která vždy těžbu nerostných surovin podporovala, a vláda by se přijetím novely připravila o významný nástroj energetické politiky. Prezidentovo veto ještě mohou ještě přehlasovat poslanci.Majesty

17:15
Konflikt v Gaze stále pokračujeHlavní zpráva na BBC celé odpoledne hlásá, že podle zpráv palestinského ministerstva zdravotnictví v Gaze zemřelo přes 100 lidí. Chálid Mešál, lídr Hamásu, se nechal slyšet, že Izrael si vyžádal příměří, to ale Izrael popírá. Do toho egytpští vládní představitelé tvrdí, že dohoda meyi oběma znesvářenými stranami je v dohlednu.Není zcela jasné, co se nyní ve válečné zóně děje. Jasné je, že konflikt s námi bohužel bude nejspíš ještě zítra v dalších dnech. BBC se kvůli tomu rozhodla teď navečer vést online reportáž.Na závěr This Mess We Are InS lehce melancholickou písní se dnešní dj loučí, zítřejší kotouče roztočí Tomáš Sacher. Ten také večer v Knihovně Václava Havla bude moderovat debatu na téma Je polistopadový vývoj Česka zklamáním? Přijďte, jste srdečně zváni. Pokud se nemůžete dostavit, napiště nám svéje dotazy na hosty (Erik Tabery a Jakub Patočka) na email [email protected].Ještě jeden tip - pokud nebudete vědět co dělat ve čtvrtek - přijďte dražit obrazy a fotografie. Můžete tak získat kvalitní vánoční dárek a zároveň vykonat dobrý skutek.

19:47
Ještě jedno rozloučení: s autorem StalkeraDJ nemůže v dnešních zprávách nereflektovat smrt jednoho ze slavných sovětských a ruských autorů, jelikož kdo by neznal Stalkera nebo Pondělí začíná v sobotu. Před několika minutami v ruských médiích vylezla zpráva, že zemřel Boris Strugackij, spoluautor dnes již kultovních knih. Jeho bratr Arkadij, s kterým napsal přes 30 románů a povídek, zemřel již v roce 1991. Od té doby produktivitu Boris trochu zbrzdil, ale činným nepřestával být. Kromě po celém světě slavného Stalkera, kterého zfilmoval Andrej Tarkovskij, se filmového zpracování dočkalo také dílo Dny zatmění. Boris Strugackij zemřel ve věku 79 letech.Čest jeho památce. Na úplný závěr ukázka z filmu Dny zatmění.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].