Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pátek 2. 11. 2012

Vyslechne ruská justice Ježíše ze South Parku? • Autor: Archiv
Vyslechne ruská justice Ježíše ze South Parku? • Autor: Archiv

08:00
Dobré ránoDobré ráno milí čtenáři. Dnes jsou dušičky a tak si připomeňme památku zesnulých. Pokud jste v Mexiku, tak nemusíte posmutněle vzpomínat a můžete naopak slavit El Dia de los Muertos. Jára Cimrman se v tento den vydal s věncem a svící do Vídně zjistit, zdali jeho rodiče ještě žijí. Premiér Nečas, který poslední týdny čelí velmi neradostné situaci uvnitř ODS, se před víkendovým stranickým sjezdem cítí silný. Hospodářským novinám na téma případného protikandidáta na post předsedy řekl že "kandidát na předsedu se přece nemůže upiklit někdy v noci ze soboty na neděli během kongresu. Musel by to být zřetelný a pro veřejnost uvěřitelný kandidát. A zároveň to musí být člověk, kterému by veřejnost mohla uvěřit, že by mohl být premiérem. Jenom ambice nestačí. Tam musí být obrovské množství znalostí a zkušeností."Pokud si dobře vzpomínám, tak v průzkumu CVVM získal na konci září Petr Nečas důvěru celých 17% respondentů. Uvidíme, jestli straničtí rebelové  vytáhnou někoho z klobouku…První píseň dnešního dne: Mississippi John Hurt - Make Me a Pallet on the Floor. Bluesová legenda zemřela v tento den před 46 lety.

08:31
Ježíš Kristus: Free Pussy RiotVe třinácté sérii oblíbeného kresleného seriálu South Park se náhle zjevil Ježíš Kristus s tričkem Free Pussy Riot. Důkaz tady.Všichni kolem vypadají trochu zmateně, včetně Ježíše, ale nadpozemské věci občas dokážou pořádně zmátnout. Uvidíme, zda tohle zabere na ruskou justici, potažmo prezidenta Putina. Ten se k Ježíšovi vždycky aktivně hlásil, zvlášť, když je kolem patriarch Kirill… Třeba ho nyní konečně vyslechne.

09:20
Obviněný předseda souduČTK zveřejnila na svém webu informaci o obvinění, kterému čelí předseda Krajského soudu v Brně Jaromír Pořízek. Policie zatím nesdělila, čeho konkrétně se měl Pořízek dopustit, ale souvisí to se stavbou brněnského justičního areálu. Sám Pořízek řekl, že je obvinění "šité horkou jehlou" a považuje jej za absurdní.Původní cena areálu měla být zhruba 800 milionů korun, ale konečný účet stavby nese částku dvou miliard. Krajský soud dostal od brněnského Finančního ředitelství pokutu za administrativní pochybení během stavby a měl by do rozpočtu vrátit částku, která se v podstatě rovná nákladům na stavbu.Pořízek zatím výtky týkající se předražení celého projektu odmítal s tím, že původní cena nepočítala s postupným rozšířením záměru stavby a také třeba s napojením na dopravní infrastrukturu.

10:20
Trest za připravovaný teroristický útokRezwan Ferdaus byl americkými soudy poslán na sedmnáct let do vězení. Provinil se záměrem provést teroristické útoky na budovy Pentagonu a Senátu, dodat výbušniny organizaci Al-Káida a přípravou útoků proti americkým vojákům.Syn bangladéšských přistěhovalců prý plánoval „džihád“ od roku 2010 a byl dopaden díky agentům-provokatérům, kteří se vydávali za členy Al-Káidy. Díky doznání obžaloba zrušila obvinění ze čtyř dalších trestných činů, díky kterým mohl Ferdaus zůstat ve vězení až 35 let. Po celou dobu procesu obviněný údajně nevyjádřil sebemenší lítost či pochyby o správnosti svého plánu.Někteří bloggeři tvrdí, že Ferdaus je spíše znuděný „idiot“, než skutečný terorista. Nic z toho, co plánoval, prý nebyl schopen provést a FBI se na jeho případu snaží dokázat, že má v boji proti terorismu výsledky. Podle vyšetřovatelů naopak Ferdaus byl rozhodnutý útoky spáchat a nebezpečí bylo velmi reálné…

11:20
Na Hrad!A máme tu dalšího oficiálního zájemce o kancelář nad Vltavou. Vladimír Dlouhý, bývalý ministr průmyslu, se kterým si můžete jít zaběhat, získal 60 tisíc podpisů pro svou kandidaturu. Prý je respektovaný ekonom a pokud ho zvolíme, bude prezidentem do nepohody. V seznamu podporovatelů, který zveřejnil na svém webu, najdeme například Cyrila Höschla, Karla Poborského nebo chovatelku koček Květu Grundovou.No vidíte - a pak že není z čeho vybírat. Nabízím tematickou píseň!

12:20
Drtivý útok Jižní KorejeSkoro každý stát na světě se snaží sám sebe propagovat, často navzdory stereotypním představám, které o něm panují na zbytku planety. Oficiální pozitivní kampaně různých ministerstev a vládních agentur však čas od času doslova převálcují velmi nepravděpodobní hrdinové, často bez vlastního přičinění.Jižní Koreu tak už asi navždy proslavil zpěvák PSY, vlastním jménem Park Jae-Sang. Mírně obtloustlý performer natočil píseň, která podle všech předpokladů měla zabodovat pouze ve své domovině a po pár týdnech rozšířit dlouhou řadu specifických jihokorejských „napodobenin“ západního popu. Záměrně přepálená odrhovačka Gangnam Style ale stihla za pár měsíců nasbírat na YouTube neuvěřitelných 622 milionů shlédnutí a je druhým nejsledovanějším videem v historii serveru. Do konce navíc nejspíš vytlačí z první pozice kanadského miláčka dívčích srdcí Justina Biebera.Přiznám se, že minimálně sto shlédnutí z těch několika stovek milionů má PSY ode mě. Ta zvláštní kombinace ujetého vizuálu, komických tanečků a zvláštně znějícího jazyka je prostě nepřekonatelná. Snad mi laskavý čtenář promine…

13:20
Radniční referendumVe středu Nejvyšší správní soud (NSS) rozhodl, že Praha 7 musí vyhlásit referendum o tom, jak se má dále postupovat v otázce nové budovy tamní radnice. Starosta Marek Ječmének (ODS) v tiskovém prohlášení dostupném na stránkách radnice rozhodnutí NSS vítá, i když je prý překvapivé, protože soudy nižší instance rozhodly jinak. Navíc prý zastupitelstvo nehlasovalo pro to, aby referendum o stavbě radnice nebylo vyhlášeno, ale toliko o přípustnosti otázek, které mělo obsahovat.Přípravný výbor pro konání referenda se rozhodl proti rozhodnutí zastupitelů ODS, ČSSD a KSČM bránit žalobou a uspěl. Příští týden proto odstartuje kampaň, která má přes 30 tisíc oprávněných voličů přesvědčit, aby v referendu hlasovali. Kromě jiného je v zásobě také půl miliardy korun v dětských bankovkách, které mají občanům ukázat, o jaký balík peněz vlastně jde. Lidé sdružení ve výboru zastupovaném primárně Janem Čižinským (KDU-ČSL) budou mít výhodu v tom, že NSS určil pro konání referenda termín prezidentských voleb. Takže pokud se lidé dostaví k volbě hlavy státu, pravděpodobně se vyjádří i k otázce nové radnice. A nebo naopak.Gratulujeme obyvatelům sedmičky k pracně získané možnosti vyjádřit se k tomu, jak bude jejich nová radnice vypadat a kolik má stát. A přípravnému petičnímu výboru za vytrvalost.

14:20
Kostra hrdiny nalezena v komíněKdyž se pan David Martin z hrabství Surrey rozhodl zrenovovat krb ve svém obývacím pokoji, určitě netušil, že nalezne kromě nepořádku také kus historie II. světové války. Poté, co rozebral starý krb, vysypala se na něj hromada smetí, větviček a také několik ptačích kostí. Na jedné z nich bylo připevněno červené pouzdro obsahující ručně psanou kódovanou zprávu.Vojenští historici se ji nyní snaží vyluštit a zjistit, komu byla adresována. Jisté ale je, že si před zhruba sedmdesáti lety na komín domu pana Martina sedl holub vyslaný z tehdejší okupované Francie. Po stovkách kilometrů se ale místo krátkého odpočinku nejspíš otrávil kouřem a následně spadl do útrob domu.Podle badatelů je klidně možné, že nesl zprávu přímo pro hlavní štáb maršála Montgomeryho, který z Reigate v Surrey plánoval vylodění v Normandii. Podle jiné teorie nesl opeřený kurýr žádost o provedení náletu na nějaký vysoce důležitý cíl. Během II. světové války bylo do služby nasazeno kolem 250 000 holubů, kteří dokázali spolehlivě přenášet zprávy na vzdálenost stovek kilometrů. 

15:20
Vězení pro vietnamské písničkářeKdo ze čtenářů byl někdy ve Vietnamu, asi potvrdí, že ta země rozhodně na první pohled nevypadá jako nějaká tvrdá diktatura. O Vietnamcích se koneckonců říká, že jsou Italové Asie.Ale zdání někdy klame. Vietnamská komunistická strana prochází obdobím soupeření mezi různými klikami a ekonomika na tom také není úplně nejlépe (minimálně ve srovnání s předchozími roky). Navíc jsou zde spory s Čínou o část ostrovů v Jihočínském moři. O to ostřeji v posledních měsících vláda vystupuje proti projevům kritiky ze společnosti. Běžná je cenzura internetu (kterou všichni obcházejí), ale také soudy s bloggery a nyní také s písničkáři.Tran Vu Anh Binh a Vo Minh Tri byli po roce vazby odsouzeni na šest a čtyři roky vězení po pětihodinovém procesu. Důvodem je několik „protestsongů“, které odsouzení umístili na internet. Podle soudu tím narušili stabilitu země a přímo ohrozili národní bezpečnost. I když „provinilci“ nebyli dříve trestáni a vyjádřili lítost nad svým konáním, soud jim přesto vyměřil poměrně tvrdé tresty - kromě samotného vězení dostali i dvouleté podmínky od doby propuštění. Proti verdiktu již protestovala Amnesty International.Za doplnění informací přímo z Vietnamu děkuji Martě, jejíž (ne)vážný blog o tom, jak se žije v Hanoji můžete sledovat ZDE.

16:20
Jaromír Pořízek podruhéPředseda brněnského krajského soudu Jaromír Pořízek byl policií obviněn ze tří trestných činů: zneužití pravomoci veřejného činitele, porušování povinností při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku.Jak už jsem psal dopoledne, Pořízek s obviněním nesouhlasí a podá proti němu stížnost. Dozorová státní zástupkyně Beáta Ciencialová z Krajského státního zastupitelství v Ostravě předpokládá, že by se o ní mohlo rozhodnout v příštím týdnu.Obvinění úzce souvisí se stavbou brněnského justičního areálu, který místo plánovaných osmi stovek milionů stál bezmála dvě miliardy. Krajské soud má na pokutách za pochybení zaplatit v podstatě stejnou částku, s čímž Pořízek nesouhlasí.

17:30
Konec vysíláníJako vždy děkuji za pozornost a přeji vám hezký víkend. Pokud možno slunečný, aby to spadané listí ještě mohlo trochu zahrát.Přes víkend si můžete, kromě jistě nedočtené Technologie, přečíst také některé z našich / vašich blogů:

   A na závěr ještě jedna píseň…

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].