Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

Premiér Babiš nemá ještě vyhráno

Možná vláda ANO a ČSSD má v sobě od začátku zakódováno několik rizik

Jednání o koalici
Andrej Babiš, Jan Hamáček a Jiří Zimola • Autor: ČTK

Vnitro, práce, zemědělství, kultura a zahraničí nebo obrana. Nabídka Andreje Babiše pro ČSSD zní nakonec docela solidně, je vidět, že šéf ANO a rekordně dlouho sloužící premiér v demisi se chce ve finále dohodnout. Není vyloučeno, že jednal pod tlakem – bál se, že v dalších týdnech by ho už prezident Miloš Zeman hodil přes palubu a pověřil by premiérováním někoho jiného z ANO či okruhu svých přátel.

Babiš každopádně nemá ještě nic vyhráno. Širší vedení ČSSD schválilo vládní angažmá strany jen velmi těsnou většinou a vše ještě může zhatit referendum, která strana teprve chystá. V něm bude záležet nejen na křeslech, ale dalších parametrech budoucí vlády. Jak bude zajištěno, že ČSSD nebude moc být přehlasována – a kývne ANO na převolení důležitých pozic v parlamentu, která nyní zastává extrémistická SPD?

Reklama
Reklama

Nová možná vláda ANO a ČSSD má v sobě od začátku zakódováno několik rizik. S některými členy ČSSD se vracejí politici, kteří nekriticky otevírají dveře čínskému vlivu, jenž představuje ohrožení pro národní bezpečnost. Někteří jejich blízcí spolupracovníci dokonce po přechodnou dobu pro Číňany pracovali. Navíc se vláda bude opírat o komunisty, kteří prosazují protievropskou a protiatlantickou politiku.

Současně s tím z vlády zřejmě vypadnou všichni ministři za ANO, kteří dosud ve straně prosazovali liberální a svobodnější hlas. Po Robertu Pelikánovi je na odchodu šéf zahraničí Martin Stropnický, podle všeho míří do Izraele, kde by se měl stát novým českým ambasadorem. Kabinet též bude záviset na libovůli prezidenta, který má v zahraniční politice na premiéra Andreje Babiše částečný vliv.

Pokud tedy ministerský předseda chce skutečně udržet Česko na západní orbitě, jak deklaruje, čeká ho složité manévrování, při němž bude muset projevit obratnost, velké politické dovednosti – a zároveň zásadovost.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

vedoucí rubriky, Fokus

kundra 300
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1476
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte