Zdeněk Ondráček
Zdeněk Ondráček • Autor: Milan Jaroš

Komunista a milovník pendreku v akci proti „protikomunistickým živlům“ Zdeněk Ondráček byl zvolen předsedou poslanecké komise pro kontrolu GIBS. Což je velmi symbolické pohrdání mnoha hodnotami svobodné a demokratické společnosti. Zvolily ho hlasy spolustraníků, okamurovců a členů hnutí ANO. Ondráčkovi to vyšlo napotřetí, na minulých jednáních sněmovny zvolen nebyl.

Zdeněk Ondráček tvrdí, že funkci zvládne: byl dvacet dva let u svobodné policie a rozumí jí, proto je jeho jmenování na místě. Bude umět dohlížet na to, jestli Generální inspekce bezpečnostních sborů nepřekračuje třeba při vyšetřování policistů pravomoci. Navíc má prověrku, v minulém volebním období byl členem komise pro kontrolu tajné služby BIS. „A nikomu nevadilo, že jsem v té komisi byl,“ říká.

Reklama
Reklama

Zdeněk Ondráček patřil před devíti lety mezi vyšetřovatele možné korupce v kartě Opencard a pak v roce 2011 odešel od policie na protest proti tomu, že bylo vyšetřování pražské jízdenky jeho nadřízenými a státními zástupci manipulováno. Pak byl v poslanecké komisi, která v roce 2013 prověřovala vyšetřování Opencard a vynesla poměrně zasvěcený a tvrdý verdikt vůči těm, kteří podle názorů poslanců (a tedy i Ondráčka) zametli vyšetřování pod koberec.

Tak tohle všechno si připisuje Ondráček k dobru a snad má i pravdu. Ale to není důležité. Stát se předsedou něčeho poslaneckého je vždy symbolická a mocenská záležitost. Stát se předsedou komise nebo výboru, který se zabývá bezpečností, si nežádá jen jakousi odbornost, ale také odpovídající morální kredit. A toho druhého se Zdeňku Ondráčkovi nedostává. Předsedou čehokoli ve sněmovně nemůže být muž, který v roce 1989 obhajoval mlácení protikomunistických demonstrantů a možná se ho i účastnil.

Část občanů si zvolila Ondráčka do sněmovny; dobrá, ať tam je ať pracuje jako člen ve výborech, ve kterých vzhledem k poměrnému rozdělení moci pracovat může. Už delší dobu nenaděláme nic s tím, že ve sněmovně se stane předsedou nějakého výboru nebo komise komunista. Taková je demokracie. Ale ta má i hodnoty, které se neváží poměrností. Prostě není morální a etické, aby se šéfem výboru, který se zabývá ochranou práva, stal muž, který obhajoval veřejně porušování práva násilím. Konec. Tečka.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte