Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Periferie

Scénáře budoucí Evropy

Odkazy na několik textů, které vám pomohou lépe chápat výzvy stojící před naším kontinentem

V Evropě dnes panuje vcelku všeobecná shoda, že se Evropská unie buď posune směrem k mnohem hlubší integraci anebo se postupně začne drolit. Jenže přesnější scénáře naší budoucnosti se už hledají hůře.

Současná situace je totiž bezprecedentní. Neumíme dohlédnout, jak by přesně probíhal rozpad eurozóny, jaké by měl sociální i politické důsledky, jak rychle by se spirála dezintegrace točila. Podobně je příliš mnoho neznámých, proměnných na to, abychom přesněji předvídali, jak přesně by vypadala taková hlubší, užší evropská politická unie. Křišťálovou kouli s výhledem do budoucnosti Evropy tedy nikdo nevlastní - to ale vůbec neznamená, že nemá smysl nad možným vývojem přemýšlet. A být tak předem připravený na některé dilemata, která mohou nastat.

O pohled z odstupu na dosud nejvážnější krizi minulých padesáti let evropské integrace se snaží delší analýza, kterou jsme s kolegou Jiřím Sobotou napsali do aktuálního čísla tištěného Respektu. Zde se chci ještě podělit o některé ukázky uvažování o budoucnosti Evropy, na které v článku nezbylo mnoho prostoru. Jsou to studie, které byste v hlubinách internetu možná nenašli, a které přitom mohou pomoct v lepším chápání obrovských výzev stojících před naším kontinentem.

1. Studie předního think tanku European Council on Foreign Relations

Užší integrace je potřebná a současně je skoro nemožné ji uskutečnit. Toto depresivní shrnutí stojí již v úvodu studie čtyř možných scénářů toho, jak bude vypadat budoucí politická unie. Jsou to scénáře, ve kterých se bude velmi výrazně lišit postavení Česka a nejen proto se je vyplatí přečíst zde.

Více o přemýšlení tohoto think tanku naleznete zde

Zajímavá je například starší krátká studie, která přesně vysvětluje ideologické pozadí chování německé vlády.

2. Studie banky ING

K přežití eura vedou různé cesty, alespoň podle holandské banky ING, která v následující studii představila šest možných scénářů. Politika úspor prý nemá šanci uspět, ale další možnosti tu jsou… více zde.

3. Eseje, komentáře a videa v nové rubrice „Evropské scénáře“ na webu Social Europe Journal najdete zde.

4. Studie nadace Fridricha Eberta

Studii o mapování budoucnosti eura od nadace, která má blízko k německé sociální demokracii, najdete zde.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].