0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Periferie7. 10. 20103 minuty

Německý islám. Z mešit až na univerzity.

Astronaut

Němci zažívají perný týden s islámem. Sto tisíc návštěvníků nejprve v neděli navštívilo tisícovku mešit, kde jim muslimští sousedé vysvětlovali principy a rituály islámu. Bylo to v Den otevřené mešity, který muslimské organizace před třinácti lety úmyslně stanovily na 3. října - měl probíhat ve stejný den, kdy Němci slaví své sjednocení, měl dát každému najevo, že k novému Německu patří i čtyři miliony tamních muslimů.

V neděli večer pak jejich úsilí o integraci podpořil i prezident Christian Wulff. Islám patří k Německu stejně jako židovská a křesťanská víra, řekl křesťanskodemokratický politik ve svém projevu ke dvacetiletému výročí sjednocení země. Reagoval tím na debatu, která se rozhořela po vydání bestselleru bankéře Thilo Sarrazzina, podle něhož muslimští přistěhovalci ohrožují Německo.

Wulff tím začal úplně novou kapitolu diskusí o německém islámu. Jeho konzervativní spolustraníci jeho slova kritizovali: měřítkem prý musí zůstat ústava založená na „na židovsko-křesťanských základech“; podle bavorského ministra vnitra například „neexistuje důvod integrovat islám do systému našich hodnot“. Kancléřka Angela Merkelová se zase pokusila Wulffa a jeho vnitrostranické kritiky smířit: podpořila jeho projev a současně zdůraznila, že Německo má židovsko-křesťanské kořeny. Opoziční sociální demokraté a Zelení (obě strany teď mimochodem mají úplně stejné volební preference) zas tvrdí, že podobný projev měl zaznít již dávno a navrhují, aby byl islám v Německu uznaný jako oficiální náboženské společenství. Získal by tím stejné právní postavení jako křesťanské církve. „Muslimům by to dalo pocit, že jsou v Německu vítáni, že už sem opravdu patří. Jejich integraci by to jedině prospělo,“ komentoval to Mehmet Kilic, odborník Zelených na integraci.

To nejzajímavější se ale stane příští týden. Na univerzitě v Osnabrücku začne první vzdělávací seminář pro imámy. Prvních třicet muslimských duchovních - kteří vedle kázání v mešitách radí věřícím s každodenními problémy v rodině nebo na pracovišti - na státní univerzitě začnou navštěvovat kurzy náboženské pedagogiky. Budou se učit, jak převést učení z koránu do každodenního života věřících v Německu, čekají je kurzy o základech ostatních velkých světových náboženství, o evropském osvícenství nebo o německém právním státě.

„Cílem je vytvořit kompetentní partnery k dialogu s německou společností a úřady,“ řekl serveru spiegelonline.de Rauf Ceylan, profesor pro náboženské vzdělávání v Osnabrücku. Většina ze současných dvou tisíc německých imámů totiž nemluví německy a po krátkých stážích se vrací zpátky do Turecka a jiných rodných zemí. Nemají proto příliš velké porozumění pro životní situaci svých věřících, kteří v Německu žijí desítky let a nejsou tím pádem schopní napomáhat jejich lepšímu zapojení do německé společnosti.

Univerzitní vzdělávání imámů se zřejmě brzy rozšíří i na další německé univerzity. V Tübingenu má vzniknout institut islámské teologie a semináře pro imámy se tam budou pořádat od příštího roku (v Osnabrücku i Tübingenu mimochodem projekty podporují zemské vlády vedené křesťanskými demokraty). „Nutně potřebuje vzdělané, mladé muslimské duchovní. Jinak v Německu nebudeme schopní vést fundovaný dialog o islámu – a v takovém případě ani nemůžeme očekávat, že u nás vznikne něco jako evropskou kulturou inspirovaný islám,“ shrnul smysl seminářů už citovaný Rauf Ceylan.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].