Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Pussy Riot versus obhájci

Mezi advokáty a Pussy Riot vypukl boj, který začal nehezky rozdělovat opozici

Právníci nedělali svoji práci (Káťa Samucevičová) • Autor: Globe Media /  Reuters
Právníci nedělali svoji práci (Káťa Samucevičová) • Autor: Globe Media / Reuters

Když ji nečekaně propouštěli, spekulovalo se, zda za náhlým snížením trestu nestojí nějaká nekalá taktika Kremlu. Teď víc než co jiného to vypadá, že by to tak dokonce mohlo být. Mezi propuštěnou členkou Pussy Riot Káťou Samucevičovou a třemi advokáty, které skupinu až do tohoto pondělí obhajovali, vypukla roztržka. A dost nehezká.

Zpočátku tohoto týdne Káťa Samucevičová dala dlouhý rozhovor serveru Lenta.ru. V něm nařkla všechny tři advokáty z toho, že neodvedli dobrou právnickou práci a že jim během procesu na srdci ležela víc jejich politická kariéra coby opozičníků než obhajoba Pussy Riot, které nakonec nafasovaly dvouletý trest natvrdo.

Káťa Samucevičová právníky - Violettu Volkovovou, Nikolaje Polozova a Marka Fejgina - dál obviňuje ze ztráty jejího identifikačního průkazu (nutno podotknout, že v Rusku nelze bez občanky ani chodit po ulici, natož pak si cokoli vyřídit, jsou za to vysoké penále), z obohacování se jménem Pussy Riot a z komerčních úmyslů využít značky Pussy Riot, když se ji Mark Fejgin pokusil zaregistrovat na firmu své manželky. „Naši advokáti během procesu mluvili hodně o politické situaci v Rusku,“ říká v rozhovoru pro Lentu. „My ale nejsme masochistky, nechtěly jsme zůstat ve vězení,“ dodává s narážkou na to, že právníci během soudního řízení pronášeli plamenné řeči a víc než obhajobě se věnovali twítování.

001 • Autor: Respekt
001 • Autor: Respekt

Na všechna nečekaně ostrá obvinění právníci reagovali okamžitým odstoupením od případu. Jen díky nim je teď případ znám po celém světě a jen díky nim západní politici nikdy nevynechají příležitost se na Pussy Riot Vladimíra Putina dotázat, brání se. Samucevičová podle nich lže. „Pussy Riot nás nežádaly o osvobození z vězení, ale chtěly od začátku, abychom vedli politický proces,“ obhajuje politický charakter procesu Nikolaj Polozov v rozhovoru pro TV Dožď. Fejgin registraci značky Pussy Riot obhahuje jako prevenci proti zneužití a údajně všechny tři členky s tím souhlasily. Podle právníků Káťa Samucevičová Je součástí nějakého komplotu řízeného z Kremlu, jehož cílem je advokáty zničit. Důvod? Jsou z opozice a navíc zdarma často opozičníky obhajují.

Ruskými médii ostře sledovaný konflikt mezi Káťou a právníky vyvolal na sociálních sítích slovní válku, přičemž lidi rozdělil na příznivce Káti a příznivce právníků. Debata, kdo má víc pravdu, se ale bohužel přehoupla do jiných sfér a protože většina lidí reagujících na rozkol mezi Káťou a právníky jsou z řad více či méně aktivních opozičníků, jde o problém, který bude mít na celé opoziční hnutí v Rusku hlubší dopad. Vytahují se totiž věci, které opozici rozdělují hlouběji, než by v současné době bylo zdrávo. „Obhájci“ teď už bývalých obhájců si vzali na paškál Kátinu občanku. „Jmenuji se občanka Samucevičové, nikomu na světě nevěř, ležím totiž doma pod postelí,“ píše například jeden vtipálek. Je to vlastně dost smutné.

Čekání na soud (Pussy Riot) • Autor: Globe Media /  Reuters
Čekání na soud (Pussy Riot) • Autor: Globe Media / Reuters

Jedinou nadějí na nalezení pravdy se jeví brzké vysvobození zbylých dvou členek Pussy Riot, Nadi a Máši. S novým právníkem (nejspíš Irinou Chrunovovou, která obhajovala i Káťu) mají údajně o něco větší šanci dostat se ven před vypršením trestu. Na webu se sem tam od Nadi objeví na současné dění kolem Pussy Riot reakce, ale z ní člověk vyčte spíš zmatek a nechápavost. Na svobodě by Káťa a Naďa mohly objasnit jisté podivnosti a nejasnosti.

Na druhé straně možná by bylo úplně nejlepší se k této nepříjemnosti už vůbec nevracet, více ji nemedializovat, ať už je to komplot Kremlu nebo ne. Prokremelská televize neváhala ani minutu a začala o sporu připravovat další díl pořadu Člověk a zákon. Je jasné, co bude cílem. Jakékoli další hádky v řadách opozice v době, kdy se ji Kreml snaží škrtit ze všech stran, je něco, co teď potřebuje ze všeho nejméně.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].