Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Babiš a Hamáček opatrně navrhují odvolání Petra Rafaje

Konečně rozhodnutí je ale na Miloši Zemanovi, který se již šéfa ÚOHS několikrát zastal

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj  • Autor: ČTK
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj • Autor: ČTK

Update: Premiér Andrej Babiš po pondělní schůzi vlády na tiskovce oznámil, že se s předsedou koaliční sociální demokracie Janem Hamáčkem rozhodli „mluvit“ s prezidentem Milošem Zemanem o možném konci Petra Rafaje ve funkci šéfa Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. Teprve po otázkách novinářů pak opatrně sdělil, že se mu chystají navrhnout odvolání předsedy ÚOHS. To ovšem nevypadá nijak nadějně. Tedy pro občany. Nezdá se, že by se premiér Babiš snažil prezidenta nějak vášnivě přesvědčovat, až skončí hlavě státu dovolená. Zeman se přitom v minulosti Petra Rafaje několikrát zastal právě v situaci, kdy šéfovi ÚOHS hrozilo odvolání. Ostatně bez tlaku prezidenta by se ani v roce 2015 nestal podruhé šéfem mocného úřadu. Navíc na Zemana neplatí argumenty běžně fungující v demokratických zemích, a tak bude překvapením, pokud kariéru Rafaje coby šéfa antimonopolního úřadu ukončí. Naopak pořád naopak platí to, co jsme napsali v původním textu:

Vládní koalice bude v pondělí jednat o odvolání šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje. Dost pozdě – šéf ÚOHS si zasloužil odvolání už loni na jaře. Poté, co jej začala prověřovat policie a média zveřejnila odhalení, že na podzim 2017 se s ním místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek sešel na tajné schůzce a podle úryvků z policejního odposlechu se domlouvali, jak prosazovat v soutěži o mýtné zájmy společnosti Kapsch. Následné rozhodnutí Rafajova ÚOHS, které zakázalo ministerstvu dopravy vyhlásit jakéhokoli vítěze tendru, šlo společnosti Kapsch na ruku – pokud by se soutěž nestihla v termínu do podzimu 2018, stát by musel s Kapschem prodloužit stávající smlouvu.

Následovalo přetahování mezi Rafajem a ministrem dopravy Danem Ťokem, který v roce 2018 přes zákaz Rafajova ÚOHS vyhlásil za vítěze tendru společnost CzechToll. Šéf ÚOHS trval na svém a vyhlášení vítěze zrušil, ale pak se s Rafajem sešel premiér Andrej Babiš a poté ještě prezident Miloš Zeman – a v srpnu 2018 ÚOHS náhle a zcela nečekaně změnil postoj: soutěž prý proběhla podle pravidel a Ťokem oznámený vítěz platí. Zmíněné schůzky se odehrály v době, kdy Babiš a Zeman skládali novou vládu, a není tajemstvím, že prezident má blízko k PPF, spoluvlastníkovi Czech Toll. Mohlo jít tedy o dohodu Zemana s Babišem - a Petr Rafaj by tak měl mocné ochránce.

Odvolán tedy nebyl. A od loňského jara se v médiích – především zásluhou investigace serveru Aktuálně.cz – objevila řada informací usvědčujících Rafaje z účasti na podezřelém rozhodování jeho úřadu i fakta o jeho nabytém majetku. Problém byly už dva miliony, které policie našla loni v březnu u něj v trezoru, a Petr Rafaj neuměl přesvědčivě prokázat jejich původ. Podobné je to s bytem, který šéf Rafaj využívá za poněkud tajemných okolností.

On a jeho rodina podle zjištění HN a Aktuálně.cz užívají byty napsané na firmu Rafajova známého podnikatele Alexandra Čubu. Zálohu 3,5 milionu na byt v Brně ale platil Rafaj, částka odešla přímo z jeho konta. Jeho úřad si nyní tento byt pronajímá, a to s podmínkou, že ho může obývat jedině předseda úřadu. Proč kryl celou operaci právě Alexandr Čuba, není jasné – podle něj jde o shodu okolností. Ani tohle ovšem předsedu vlády Babiše nevzrušilo.

Nyní byly zveřejněny informace o utajených schůzkách Petra Rafaje s hejtmanem Zlínského kraje Jiřím Čunkem. ÚOHS pak povolil pokračovat Čunkovi v kontroverzním projektu stavby nové zlínské nemocnice za osm miliard korun. Stavba nemocnice má řadu odpůrců: není úplně jasné, jak se bude projekt financovat, a zdá se, že Čunek prosazuje jako investory spřízněné firmy.

Všemi zmíněnými informacemi se zabývá policie a státní zástupci, což samo o sobě nic neznamená – je to stále jen podezření, Rafaj nebyl obviněn a Andrej Babiš (bez ohledu na jeho angažmá v projektu mýtného) by šéfa ÚOHS asi těžko odvolal se zdůvodněním na podezřelé kroky, když je sám podezřelý z účasti na dotačním podvodu a daňovém úniku. Ale indicií je už opravdu hodně, a tak premiér oznámil, že koalice ANO a ČSSD bude v pondělí jednat o možném Rafajově odvolání.

Nejde jen o Rafajovy „přešlapy“. ÚOHS je jako úřad kritizovaný médii, zasvěcenými občanskými iniciativami i poradními vládními orgány za malou otevřenost, pomalou práci a špatně zdůvodněná a nejasná rozhodnutí. To by se mělo stát hlavním důvodem Rafajova odvolání a na jeho místo by měla být dosazena persona, která dokáže úřad a jeho chod reformovat a zprůhlednit.

Někdejší poslanec sociální demokracie Petr Rafaj jako šéf ÚOHS jednoznačně přesluhuje. Snad to tak budou vnímat Andrej Babiš i Jan Hamáček – i když zákulisních tlaků na obranu Rafaje bude asi hodně a sám premiér je jedním z viníků Rafajova přesluhování na tak důležitém postu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].