Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Opozice zařídila Babišovo vítězství

Pokud chce vyhrát ve volbách, bude se muset lépe připravit

Andrej Babiš jde do sněmovny; ilustrační foto • Autor: Michal Růžička / MFDNES + LN
Andrej Babiš jde do sněmovny; ilustrační foto • Autor: Michal Růžička / MFDNES + LN

Političtí předáci opozice museli mít velkou radost. Podle volebního modelu společnosti Kantar pro ČT by volby vyhráli Piráti v koalici se STAN - a kdyby se domluvili na vládní spolupráci s blokem ODS, KDU-ČSL a TOP09, měli by většinu ve sněmovně. To tu dosud nebylo.

Ale jako by je vyšší síla chtěla upozornit, aby neslavili předčasně, dostaly opoziční strany záhy tvrdou ránu. Ve čtvrtek dosáhly vítězství, když vládě neprošla další žádost o prodloužení nouzového stavu, ale jen o pár dní později hejtmani těch samých stran prosili Babiše, aby je zachránil a nouzový stav opět zavedl. To je skoro jako cimrmanovské trestání učitele učitelem.

Zásadní rozdíl

Opozice měla pravdu, když tvrdila, že vláda nouzový stav zneužívá, a přitom je u nás pandemie stále jedna z nejhorších v Evropě. Babiš proto nesehnal dostatek hlasů na prodloužení stavu - a ten by v pondělí skončil.

Rozjela se tak poměrně ostudná mediální kampaň vlády, která strašila občany, že tu budou hromadně umírat lidé (děje se to už dnes, ale dosud to kabinet bagatelizoval, protože by musel přiznat odpovědnost). A následně se ozvali hejtmané, kteří přijali tezi Andreje Babiše, že to bez nouzového stavu opravdu nejde. V neděli pak po jednání s premiérem oznámili, že žádají vládu o vyhlášení nouzového stavu, což kabinet následně učinil.

Shrňme si, jak to celé vypadá: Opozice (sněmovna) zabrání prodloužení nouzového stavu, opozice (hejtmani) prosí premiéra, aby je zachránil a vyhlásil nouzový stav. Babiš je zachránce, opozice působí jako nekompetentní amatéři.

V novém čísle Respektu uvádíme, že opozice měla ve sněmovně Babišovi říct, že mu nouzový stav prodlouží o čtrnáct dní, a to za jasných podmínek. Byla by tím, kdo určuje dění, a ještě projevuje vstřícnost. Nyní Babiš ony dva týdny dostal, ale s tím rozdílem, že se tak neděje po aktivitě opozice ve sněmovně, ale opozice v krajích. To je zásadní rozdíl. Navíc se tu opozice stává vládě komplicem při očividném obcházení ústavy. Nouzový stav musí schválit sněmovna, která to před pár dny odmítla.

Martin Kuba v  budějovickém očkovacím centru; ilustrační foto
Martin Kuba v budějovickém očkovacím centru; ilustrační foto

Opoziční strany tedy tuhle situaci naprosto nezvládly. Příště si budou muset své kroky lépe promyslet. A šanci určitě dostanou. Babiš si teď myslí, že si osedlal hejtmany a skrz ně bude situaci ovládat, jenže to je jednorázová možnost. Další jednání, ať už o prodloužení nouzového stavu nebo o podobě pandemického zákona, povede parlament. Stále platí, že pandemie nelze zvládnout bez pomoci opozice. A i když to Andrej Babiš nechápe, on je ten, kdo ji má žádat o pomoc, ne naopak. On je totiž premiér.

Faktor Kuba

Situace ale ukázala pro opozici ještě jeden zajímavý a problematický element – Martina Kubu. Jihočeský hejtman je v ráži, cítí se být důležitým hráčem (a také jím je), ovšem evidentně má nulovou loajalitu k centrálnímu vedení. Petra Fialu tak bude trápit prokletí, které sráželo i jeho předchůdce – neloajální regionální předáci.

Kuba je ve svých výrocích mnohem vstřícnější k Babišovi než ke svým kolegům. Neustále naznačuje, že poslanci jsou od reality odtržení lidé, zatímco on je v centru dění. V nedělních Událostech ČT doslova řekl: „Hejtmani nejsou opoziční poslanci, nebo vládní, kteří zhasnou ve sněmovně a jedou domu.“ Politici přitom pochopitelně situaci řeší i na centrální úrovni, bez nich se kraje nikam nehnou.

Kuba tak mluví jako Alena Schillerová, která na Twitteru napsala: „Hejtmani jsou lidem blíž než opoziční poslanci v malostranských palácích.“ Mimochodem, ona v jednom z těch „paláců“ úřaduje a tráví tam více času než volení zástupci občanů. Ale zpět ke Kubovi, který několikrát prohlásil, že Fiala musí vyhrát volby: nic jiného nebude považovat za úspěch, ani účast ve vládě. Což může voliče znejišťovat. Co se stane, když bude blok vedený Fialou druhý? Zruší se koalice s TOP09 a KDU-ČSL? Jsou to silná prohlášení od politika, který kdysi ODS z jakýchkoli šancí na vládu vyvedl.

Volební model tedy opozici mohl potěšit, ale do voleb samotných je ještě daleko. A jestli chce uspět, bude muset ukázat větší kompetenci. Jistě, vedle Andreje Babiše vypadá kompetentně každý, protože neschopnosti vlády se už diví i v zahraničí, ale voliči chtějí změnu k lepšímu. Budou tedy nároční.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].