Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Čaputová vs. Slovensko včerejška

Slovensko čeká druhé kolo voleb. Pokud chtějí lidé změnu, těžko mohou volit Maroše Šefčoviče

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Úspěch Zuzany Čaputové v prvním kole je sám o sobě zázrak. Výzkumy veřejného mínění sice zachytily nálady ve společnosti dokonale, ale mnozí tomu nechtěli věřit. Ano, je to jen první kolo, ale získat čtyřicet procent v silně rozdělené společnosti, je nebývalý úspěch. A navíc slušnou a věcnou kampaní.

Výsledky nicméně zároveň potvrzují, že systémové problémy Slovenska jsou velmi hluboké. Regulérní fašista Marian Kotleba získal přes deset procent a Štefan Harabin, který je kombinací Tomia Okamury, Vladimíra Mečiara a Mr. Beana dokonce téměř patnáct procent. A to jsou tam ještě podobní kandidáti s jednotkami procent.

Zuzana Čaputová působí jako první květ, který spatříte po dlouhé a ničivé zimě. Víte, že to není nic víc než naděje, že nejsou na světě jen problémy a zmar.

Ačkoli její političtí oponenti tvrdí, že zastupuje jen liberální část Slovenska (cosi jako pražskou kavárnu), průběh kampaně ale i výsledky dokazují, že to tak vůbec není. Podporují ji věřící, konzervativní lidé, kteří si uvědomují, že drobné odlišnosti v názorech nejsou důležité, když hoří dům. Slovensko je zhroucený stát, lidé chtějí, aby fungovala nezávislá justice, policie, kontrolní instituce a pak se konečně lidem žilo lépe. Místní systémová mafie je tak silná, že společnost nemůže dýchat.

Maroš Šefčovič, který postoupil do druhého kola, je slušný diplomat. Zbytek kampaně tak možná proběhne na jisté úrovni, ale jen z pohledu kandidátů. Nechutná kampaň různých radikálů poběží dál.

Pokud ale chce Slovensko změnu, není Šefčovič ani trochu alternativou. Během tiskové konference po prvním kole prohlásil, že chce být prezidentem s lidskou tváří. Jenže ve skutečnosti by to byl Robert Fico s lidskou tváří. Úspěch pana Šefčoviče by posílil Fica a vůbec všechny, kteří reprezentují „včerejší“ Slovensko.

Pokud chtějí lidé změnu, která povede k odstřižení arogance a podsvětí od politiky, těžko mohou volit Maroše Šefčoviče. A to ví i lidé jako Kotleba či Harabin, takže svůj hněv teď nepochybně napřou jedním směrem. Bude to tvrdé druhé kolo a nic není rozhodnuté. Zuzana Čaputová má velký náskok, ale mnohým jde o všechno.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].