Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Konec ODS?

Strana Petra Nečase podle průzkumů ztrácí své voliče
Strana Petra Nečase podle průzkumů ztrácí své voliče • Autor: ČTK

Nejedna pravicová strana si v minulosti brousila zuby na pozici ODS, ale bez úspěchu. Jedním z důvodů bylo, že občanští demokraté měli silnou pozici ve městech a krajích. Tato výhoda ale evidentně mizí.

Už komunální volby ukázaly, že veřejnosti došla trpělivost s korupčními aférami ODS, kterých byla města plná. Strana Petra Nečase tak ztratila podporu od Prahy po Brno a v některých městech dostala téměř K.O. Například v Českých Budějovicích, Liberci či Karlových Varech.

Občanští demokraté se ale nijak nepoučili, komunální korupci neřešili, nezbavili se regionálních kmotrů. Naopak, ten, kdo s nimi chtěl aspoň trochu bojovat, Jiří Pospíšil, byl vyhozen z vlády. Opačným směrem pak zamířil Martin Kuba - z kmotrovských jižních Čech na post ministra průmyslu. Stranu tak začali opouštět členové, kterým se nelíbily podivné praktiky a za nimi zamířila i část voličů.


Výsledek vidíme a je více než drtivý. Jediný úspěch zaznamenal právě Jiří Pospíšil v Plzeňském kraji. V jedenácti ze třinácti krajů získala ODS dokonce jen kolem deseti procent hlasů. Tím se posouvá do pozice malé strany, která se musí bát o svou existenci.  

Občanské demokraty čeká kongres, ale nedá se očekávat, že by někdo našel řešení. Za stávající situace by vedení strany muselo začít obrovskou čistku, aby se zbavila těch, kteří vidí politiku pouze jako podnikatelský záměr. To ale nikdo neudělá. Může se tedy stát, že ODS bude zosobněním básně Jiřího Wolkera: „Stanu se menším a ještě menším, až budu nejmenším na celém světě.“ (Byť básník to samozřejmě myslel jinak). Kdo nevěří, ať se podívá k sousedům, na Slovensko.

Více k tématu najdete v pondělním vydání Respektu.

Onlineovou reportáž z volební soboty si můžete přečíst zde.

Země se po volbách zabarvila oranžově.
Země se po volbách zabarvila oranžově. • Autor: Milan Jaroš
soc02
soc02 • Autor: Respekt
soc07
soc07 • Autor: Respekt
sobotka
sobotka • Autor: Respekt
kom05
kom05 • Autor: Respekt
soc03
soc03 • Autor: Respekt
kom catering
kom catering • Autor: Respekt
Jenom v jednom kraji? To se ještě uvidí
Jenom v jednom kraji? To se ještě uvidí • Autor: Milan Jaroš
Tak kolik tipujete?
Tak kolik tipujete? • Autor: Milan Jaroš
kom04
kom04 • Autor: Respekt
Demokraté se vším všudy
Demokraté se vším všudy • Autor: Milan Jaroš
Celá fotogalerie Zavřít fotogalerii


Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte