Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…
Strana Petra Nečase podle průzkumů ztrácí své voliče • Autor: ČTK
Strana Petra Nečase podle průzkumů ztrácí své voliče • Autor: ČTK

Nejedna pravicová strana si v minulosti brousila zuby na pozici ODS, ale bez úspěchu. Jedním z důvodů bylo, že občanští demokraté měli silnou pozici ve městech a krajích. Tato výhoda ale evidentně mizí.

Už komunální volby ukázaly, že veřejnosti došla trpělivost s korupčními aférami ODS, kterých byla města plná. Strana Petra Nečase tak ztratila podporu od Prahy po Brno a v některých městech dostala téměř K.O. Například v Českých Budějovicích, Liberci či Karlových Varech.

Občanští demokraté se ale nijak nepoučili, komunální korupci neřešili, nezbavili se regionálních kmotrů. Naopak, ten, kdo s nimi chtěl aspoň trochu bojovat, Jiří Pospíšil, byl vyhozen z vlády. Opačným směrem pak zamířil Martin Kuba - z kmotrovských jižních Čech na post ministra průmyslu. Stranu tak začali opouštět členové, kterým se nelíbily podivné praktiky a za nimi zamířila i část voličů.

Výsledek vidíme a je více než drtivý. Jediný úspěch zaznamenal právě Jiří Pospíšil v Plzeňském kraji. V jedenácti ze třinácti krajů získala ODS dokonce jen kolem deseti procent hlasů. Tím se posouvá do pozice malé strany, která se musí bát o svou existenci.  

Občanské demokraty čeká kongres, ale nedá se očekávat, že by někdo našel řešení. Za stávající situace by vedení strany muselo začít obrovskou čistku, aby se zbavila těch, kteří vidí politiku pouze jako podnikatelský záměr. To ale nikdo neudělá. Může se tedy stát, že ODS bude zosobněním básně Jiřího Wolkera: „Stanu se menším a ještě menším, až budu nejmenším na celém světě.“ (Byť básník to samozřejmě myslel jinak). Kdo nevěří, ať se podívá k sousedům, na Slovensko.

Více k tématu najdete v pondělním vydání Respektu.

Onlineovou reportáž z volební soboty si můžete přečíst zde.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].