Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Konec ministra Pospíšila

Jiří Pospíšil • Autor: Milan Jaroš
Jiří Pospíšil • Autor: Milan Jaroš

Premiér Petr Nečas odvolal ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Jediného ministra, kterého tu a tam pochválila dokonce i opozice, jediného ministra, kterého byla schopna akceptovat i část voličů levice. Ministra, jenž stojí za obrodou české justice, protože se kdysi vzepřel premiéru Topolánkovi, když odmítl zasáhnout ve prospěch obviněného člena vlády Jiřího Čunka. Tím dal jasně najevo, že spravedlnost nemá sloužit mocným. A se stejnou představou zahájil bezprecedentní očištění státních zastupitelství. 

Právě z tohoto důvodu se s napětím očekávalo odůvodnění. Premiér Nečas na tiskové konferenci dramaticky prohlásil, že šlo o rozpočtové věci. A že nechce dělat privilegované ministry, byť jsou z jeho strany.

To zní dobře, ale je to zároveň velmi nedůvěryhodné, když si nechává ve vládě Alexandra Vondru, z jehož resortu unikaly veřejné peníze do soukromých kapes. Nezní to důvěryhodně ani proto, že s výhradami veřejnost neseznamoval dříve. Situaci nepřidává ani to, že se vše odehrálo tak rychle. Takhle se nepostupuje ve chvíli, kdy nějaký ministr nedokáže uhlídat „jen“ svůj rozpočet.

Zatím nevíme, co přesně za odvoláním stojí. Ale když Mirek Topolánek odcházel z politiky, říkal v kuloárech, že by Pospíšila nikdy znovu nejmenoval do vlády, protože ministr neví, na které straně má stát. Ministr spravedlnosti Pospíšil nepochybně nebyl bezchybný hrdina, ale udělal a rozběhl řadu zásadních kroků. Pro mnohé kontroverzních, protože se začala rušit zvyková pravidla, že mocným vše projde.

Tito ohrožení mohli projevit zájem o Pospíšilovu hlavu. Je to dohad, ale nepřesvědčivé vyjádření premiéra bude dohady jen posilovat. Zároveň je třeba zmínit, že se bude vybírat nový vrchní zástupce v Praze po odvolaném Vlastimilu Rampulovi.

Premiér Nečas udělal obrovskou chybu. V krátké době už druhou. Poprvé pochybil, když do vlády jmenoval Martina Kubu, který ODS prohrál komunální volby v Českých Budějovicích. Je tak spojen s kmotrovským stylem vládnutí na jihu Čech, že lidem došla trpělivost. Za trest byl premiérem jmenován ministrem průmyslu.

Teď se děje vše v opačném gardu. Odchází poslední ministr ODS, který mohl být označován za člověka, jenž se kmotrovskému stylu vládnutí vzpíral. Tohle pro ODS nemůže dopadnout dobře.

Nezbývá než doufat, že obroda práce státních zástupců pokročila tak daleko, že se rozvine i bez Pospíšila. A že příští ministr tomu aspoň nebude bránit. Pokud to bude Marek Benda (vždy ochotný sloužit straně), o kterém se spekuluje, tak nás chraň Bůh.  

pospisil • Autor: Respekt
pospisil • Autor: Respekt

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].