Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Glosa

EU2009.CZ

Francouzi si nejsou dvakrát jistí, jestli bude Česko dobrý předseda EU. S logem českého předsednictví je to mnohem jednodušší. Je dobré, je lepší než mnoha jiných zemí a je stoprocentně lepší než to francouzské.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Francouzi si nejsou dvakrát jistí, jestli bude Česko dobrý předseda EU. S logem českého předsednictví je to mnohem jednodušší. Je dobré, je lepší než mnoha jiných zemí a je stoprocentně lepší než to francouzské.

Obecně: česká vizuální krajina se za poslední roky hodně zvelebila. Začalo to u soukromého sektoru, pak si nový vizuální styl pořídily i města či kraje, z nichž mnohé, třeba zrovna Praha, Brno, nejnověji Ostrava, se povedly. V posledních měsících se vylepšilo i několik ministerstev: životního prostředí, zdravotnictví, „cool“ je už dokonce i vnitro.

Také logo českého předsednictví je příznakem lepšícího se vkusu. Mluví současnou výtvarnou řečí. Nabízí zábavné variace. Má vstřícnou symboliku, navíc sympaticky mnohovrstevnatou: třeba v tom, že používá barvy z vlajek všech členských zemí a s nimi původní české písmo politic.

Jistě, objevily se i jiné názory. Že logotyp je příliš barevný („duhové jako reklama na homosexuály“) nebo zase naopak příliš nudný („bez chuti a zápachu“) a někomu se prostě jenom nelíbil (Jiří Paroubek řekl, že se nepovedl, totéž si myslí 80 procent respondentů ankety Blesku). Jsou to projevy osobního vkusu i toho, že někteří lidé mají prostě názor na všechno. Nicméně grafici, dokonce i ti, co neuspěli a nebyli v porotě, se vesměs shodli, že logo obstojí.

A jsou tu další body k dobru: jeho autor, Tomáš Pakosta, je z Litomyšle. Dosud platilo, že podobné soutěže vyhrávala zavedená studia, a to většinou z Prahy. S regiony se moc nepočítalo, částečně právem, protože odtud opravdu přicházely dosti strašidelné vizuální horory. Třeba zrovna značka Pakostova rodného Pardubického kraje s hyperrealistickou Kunětickou horou se často uvádí, když se má poukázat na směšný logotyp.

A dalších sto bodů navíc: na logu není ani trikolora a ani jedna hvězdička, tedy dvě vizuální klišé, která se v souvislosti s předsednictvím nejvíce vnucují. Na logu předsedající Francie je obojí. A pak ještě třetí klišé do počtu: vlajka, která je z jedné strany francouzská, z druhé unijní. Docela obstarožní je i provedení: vlajka je nakreslená bez vší nadsázky, k tomu jakýsi nezáživný font. Trošku to vlastně připomíná ono logo Pardubického kraje.

To je tedy k Francouzům trochu zlomyslné, ale tentokrát si to můžeme dovolit. Alespoň v otázce grafiky je Česko tou svižnou vůdčí zemí, zatímco jim chybí kuráž, esprit i šarm.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].