pátek 21. 4. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Azam Taleghání se prezidentkou Íránu nestane, přesto to zkusí znovu - a proto si zaslouží pozornost. Je jí sedmdesát tři a poprvé se o povolení kandidovat ucházela v roce 1997. Neuspěla. Podruhé v roce 2009. Zase neuspěla. Nevěří, že rok 2017 bude jiný. Není sama, o kandidaturu se po celé zemi uchází 137 dalších žen – ale Taleghání je ze všech nejznámější a nejprominentnější.

Dcera známého klerika a revolucionáře ze sedmdesátých let je přední propagátorkou ženských práv v islámské republice. Její dlouholetý boj je vlastně bojem o výklad slova “redžál”. V arabštině to znamená zhruba “politická osobnost” a podle íránské ústavy se kandidátem může stát právě jen redžál.

Reklama
Reklama

V íránské islamistické verzi demokracie, nad níž bdí nevolená Rada dohlížitelů složená z kleriků, takovým redžálem může být jen muž. V případě žen dohlížitelé vždy využijí své právo kandidátku bez vysvětlení vyškrtnout. A udělají to nejspíš i v tomto případě.

Moc lidí se to nedozví, žádný deník v zemi o ní na viditelných stránkách nereferuje. Jediné, v co může doufat, je podle jejích slov to, že “vyšle zprávu” -  zprávu vládnoucím mužům, že ženy tvoří víc než polovinu populace, jsou vzdělanější než její mužská polovina, zastávají i velmi významné posty, a přesto nemají v íránské politice velmi malý hlas.

Reklama
Reklama
Reklama
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Moderátor Bill O`Reilly a jeho pořad The O`Reilly Factor na televizní stanici Fox News končí. Oznámil to Rupert Murdoch a jeho synové James a Lachlan, kteří řídí společnost 21st Century Fox. Podle svých slov se tak rozhodli na základě analýzy několika nařčení O`Reillyho ze sexuálního obtěžování – k tomu je ovšem dotlačilo investigativní šetření listu The New York Times.

Factor byl nejúspěšnějším kabelovým zpravodajským pořadem, za dobu své existence vydělal miliardy dolarů a jeho zisky stále rostly. O`Reilly byl i jedním z ideových pilířů Fox News, která má názorově blízko ke konzervativcům a republikánům. Od premiéry v roce 1996 se ohrazoval proti liberálním médiím, zároveň se pořad nesl na vlně patriotismu a opovržení vůči feministickým a dalším hnutím.

Reklama
Reklama

Minulé léto přišlo do Fox News několik obvinění letos 67letého moderátora ze sexuálního obtěžování, což přimělo americký deník prozkoumat jeho minulost. Článek zveřejněný 1. května ukázal, že tato obvinění přicházela již dřív - a že Fox News a 21st Century Fox se O`Reillyho opakovaně zastávaly. Dokonce i poté, co byla firma nucena zaplatit 13 milionů dolarů jako důsledek mimosoudního vyrovnání s pěti ženami.  Obtěžování mělo zahrnovat slovní urážky, nevhodné komentáře a návrhy i telefonáty, které prý zněly, jako by moderátor právě masturboval. Dotyčné ženy pro O`Reillyho pracovaly nebo v jeho show účinkovaly.

Po zveřejnění článku odmítlo přes padesát inzerentů pokračovat ve sponzoringu pořadu a hnutí za ženská práva volala po O`Reillyho odchodu. Deník The New York Times vypátral i záznam rozhovoru s obětí sexuálního obtěžování Wendy Walsh již z roku 2013, která byla hostem pořadu.

Jedná se o klíčový důkaz, protože televizní stanice tvrdila, že žádná z žen, které O`Reillyho z obtěžování obviňovaly, nikoho ve Fox News přímo nekontaktovala. Záznam poté zveřejnila sama Walsh a její právní zástupce Lisa Bloom. Murdochova rodina následně nařídila vyšetření celé kauzy, které sice proběhlo v tajnosti, ale jeho výsledek zásadně ovlivnil rozhodnutí Murdocha seniora.

,,Provedli jsme důkladnou analýzu obvinění a dospěli jsme k závěru, že se Bill O`Reilly do Fox News Channel nevrátí,“ stálo ve vyjádření, které zveřejnil Rupert Murdoch a které se objevilo v době, kdy byl O`ReiIly na dovolené v Itálii. Moderátor tak pouze vzkázal, že je velmi skličující, když je „na základě nepodložených tvrzení nucen opustit televizi“. Dodnes není potvrzeno, zda stanice Fox News moderátora nějak vyplatila. Skeptické hlasy navíc tvrdí, že ani s odchodem O`Reillyho se přístup k ženám ve Fox News moc nezmění.

https://www.youtube.com/watch?v=G096YbGRcY8

 

Reklama
Reklama