úterý 21. 11. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Čtenáři Arthura C. Clarka zažívají déjà-vu: v Setkání s Rámou, prvním díle slavné série o cizí vesmírné lodi prolétající sluneční soustavou, popisuje autor objevení záhadného objektu odkudsi z vesmíru, který je zjevně umělého původu. Po zběžném průzkumu musejí lidé Rámu opustit, načež tato obrovská loď bez živé posádky prolétne těsně kolem Slunce, „natankuje“ z něj vodík a opět zmizí v kosmu.

Jako by chtěl vesmír již zesnulého autora sci-fi připomenout, přichystal překvapení: 19. října objevila observatoř na Havaji vůbec první známý mezihvězdný objekt prolétající sluneční soustavou: asteroid, který přiletěl ze směru téměř kolmého na rovinu ekliptiky -  tedy rovinu, v níž obíhá Země a přibližně i ostatní planety sluneční soustavy. Prolétl kolem Slunce, poté znovu proťal rovinu ekliptiky mezi drahou Země a Marsu a nyní znovu odlétá pryč.

Reklama
Reklama

Nově zveřejněné výsledky pozorování objektu pomocí evropského tzv. Extrémně velkého teleskopu v Chile pak prozrazují, že asteroid pojmenovaný Oumuamua má velmi neobvyklý tvar: je asi 400 metrů dlouhý a hodně protáhlý – délka převyšuje šířku nejméně desetkrát. Je to tedy jakési kosmické cigáro.

_98788178_mediaitem98788177

Objekt, který podle astronomů nejspíš bloudí Mléčnou dráhou už stovky milionů let, aniž se dostal do blízkosti nějaké hvězdy, zároveň rychle rotuje. „Zjistili jsme také, že má načervenalou barvu podobně jako tělesa ve vnější sluneční soustavě,“ cituje BBC havajskou astronomku Karen Meech, která data z evropského teleskopu analyzovala.

Oumuamuu podle astronomů netvoří led, je pevným asteroidem složeným z hornin a možná i kovů. Má načervenalou barvu, což zřejmě způsobily dlouhodobé účinky kosmického záření. Existenci podobných objektů astronomové předpokládali po desetiletí a nyní tedy mají první důkaz, že skutečně existují.

Oumuamua je během letu sluneční soustavou pouhou hříčkou gravitačních sil – nezměnil nepředpokládaně směr ani neprovedl nic jiného, co by naznačovalo umělý původ. Na přílet skutečného Rámy -  válce délky 50 a průměru 20 kilometrů, který během průletu nepatrně manévroval -  si tak budeme muset ještě počkat. Ale přesto: 400 metrů dlouhé rotující cigáro složené možná z kovů, které letí zpátky ke hvězdám… Není to vzrušující?

https://www.youtube.com/watch?v=O6PpbO7vIjU

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Tolerance sexuálního obtěžování se zvyšuje s přibývajícím věkem. Čím starší muži i ženy, tím “velkorysejší” postoj k mírnějším eroticky motivovaným výpadům. The Economist si za tím účelem nechal vypracovat rychlý průzkum (autorem je renomovaná agentura YouGov). Výsledky jsou s jednou výjimkou naprosto jednoznačné. Čím mladší muži, tím nižší tolerance ke třem příkladům sexuálního harassmentu - ostentativnímu pohledu na poprsí, spočinutí ruky na pozadí obtěžované osoby nebo hlasitým komentářům na téma přitažlivosti dané ženy. V případě dotazovaných žen se vyskytla jedna výjimka, mladší ženy projevují větší toleranci k okukování ňader než ženy středního věku, ale pak už se křivka také začne bortit.

Graf

Reklama
Reklama

Graf nabízí ucelený přehled a The Economist z toho vyvozuje, že jsme svědky proměny sociálních norem v přímém přenosu. Mladí lidé - a především mladí muži - jsou zkrátka “korektnější” než předchozí rozevlátější generace. „Mladí muži s větší pravděpodobností projevují ženám respekt a také se s nimi s větší pravděpodobností shodnou na tom, co je nebo není přijatelné,“ tvrdí deník. Dokonce říká, že jsou mladíci „konzervativnější“.

Je to tedy tak, že všechno chce čas? Že slintající kolegové se časem odeberou na zasloužený odpočinek a na světě zavládne konečně harmonie? Částečně, snad - pokud tedy dnešní pozorní mladíci časem nezpustnou. Britský týdeník nicméně má za to, že věci bude potřeba přece jenom trochu popostrčit. Všechno je hodně nové, nakonec sám termín sexuální harassment pochází teprve ze 70. let a drtivá většina případů dodnes zůstává bez povšimnutí - podle odhadů americké Komise pro rovné příležitosti v zaměstnání zažilo nějakou formu obtěžování 25% - 85% žen -  což je ovšem podle autora menu číslo natolik vágní, že stejně tak můžeme říct, že nemáme tušení.

The Economist k tomu říká, že je potřeba zavést jasná pravidla na úrovni firem. Provinilci musí vědět, jaký (nemalý) postih je čeká. K tomu je zase zapotřebí prosadit jasnou ochranu těch, kteří začnou o obtěžování otevřeně mluvit. Postoje se mění a dobře vychovaní mladí muži by mohli být dobrými spojenci.