úterý 24. 4. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Jak známo, v Británii se narodil princ. Vévodkyně z Cambridge porodila své třetí dítě a fakt, že je to (zatím bezejmenný) chlapec, nese zajímavou symboliku. Podle starodávné tradice britské monarchie by tento hoch totiž v nástupnické linii přeskočil svoji starší sestru Charlotte, protože chlapci měli tradičně v nároku na trůn přednost před dívkami.

Jenže těsně před narozením nejstaršího George v roce 2013 se pravidla, jež byla platnosti od roku 1701 a která rovněž budoucím panovníkům a panovnicím zapovídala svatbu s římským katolíkem, změnila. A malá princezna tak dál zůstává čtvrtá v pořadí – po svém dědečkovi Charlesovi, otci Williamovi a bratru Georgeovi. Dále od trůnu Charlotte odsunula také svého strýce Harryho.

Reklama
Reklama

Jak poznamenává quartzy.com, jde o jeden z nejvýraznějších projevů modernizace britské monarchie. Neplatí ovšem zpětně a změna se vztahuje jen na členy královské rodiny narozené po roce 2011. Pro Charlottinu pratetu, princeznu Anne, tak nová pravidla nic nemění a v nástupnické linii ji přeskočili její dva mladší bratři – Andrew a Edward.

Modernizace nicméně zamíchala pořadím i ve vzdálenějších „koutech“ královské rodiny, odkud je k trůnu opravdu daleko. Málo známá Lady Davina Lewis, která je devětadvacátá ve frontě na trůn, měla dvě děti těsně po zavedení nového zákona v platnost. Její mladší syn tak nepředešel svoji starší sestru.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

‚‚Masová popularita se občas může zdát jako rituální oběť. Nejdřív jim pomáháme na vrchol a pak se stejným zaujetím sledujeme jejich pád - do závislosti, do chaosu, do pekla. Příběh interpreta ze Skandinávie dospěl k tragickému, i když ne úplně nečekanému konci.’’  Tak se ohlíží list The Guardian za kariérou DJe Tima Berglinga známého pod jménem Avicii, který minulý týden zemřel ve věku pouhých 28 let.

Minulý pátek byl nalezen v sultanátu Omán, příčina smrti není známá.  Hudebník však v minulosti trpěl akutní pankreatitidou, zánětlivým onemocněním slinivky břišní. V jeho případě ji částečně způsobila nadměrná konzumace alkoholu. Před čtyřmi lety doktoři Aviciimu odstranili žlučník a apendix. Kvůli rekonvalescenci pak hudebník zrušil několik vystoupení, nakonec roku 2016 přestal vystupovat úplně. Dál ale vytvářel hudbu ve studiu.

Reklama
Reklama

„Byla to šíleně bláznivá cesta. Začal jsem produkovat v šestnácti, na turné jsem jezdil od osmnácti. Od té doby jsem do toho šel na sto procent,“ řekl předloni časopisu Billboard. "Když se ohlížím za svým životem, říkám si: Fakt jsem všechno tohle udělal? Svým způsobem to byla nejlepší doba mého života. Ale měla svou cenu, způsobila mi spoustu stresu a úzkostí.“

Slovo avici vyjadřuje v buddhistickém slangu nejnižší úroveň pekla a Berling (který si k němu přidal jedno i) skutečně nebyl archetypem hvězdy. Nikdy nebyl rád středem pozornosti a přátelé ho popisovali jako tichého a stydlivého kluka se srdcem technika. Nejvíce mu vyhovovalo být sám svým počítačem, kde tvořil nové skladby. Jeho hudební kariéra ale byla pravým opakem. Když vystoupil na pódium před davy fanoušků, úzkost a pochybnosti byly pryč - na obou stranách.

https://www.youtube.com/watch?v=_ovdm2yX4MA

Právě v době, kdy se Avicii začínal prosazovat, rozmáhal se ve Spojených státech žánr EDM, a DJ si tak se svým hitem Levels okamžitě získal velkou oblibu. Poté se přidaly skladby Fade Into Darkness nebo Silhouettes – a ze všech se staly hymny jedné generace ztracené ve světě válek a ekonomické nejistoty.

‚‚Zatímco žánry jako grunge nebo hip-hop byly naštvaným a důrazným hlasem generací minulých, EDM poskytl svým posluchačům spíše ducha radosti a soudržnosti. Tenhle žánr byl kolektivní katarzí a v jednu dobu byl Avicii jeho hlavním představitelem,’’ konstatuje The Guardian. Byl to styl apolitický a existoval ve své bublině plné šampaňského a konfet; bylo to antidepresivum pro posluchače po celém světě.

Avicii získal dvě hudební ceny MTV, dvakrát byl nominován na Grammy. Podílel se na Madonnině albu Rebel Heart i na desce A Sky Full of Stars britských Coldplay. Jak píše i server Vulture: švédský mladík byl sice na začátku jedním z mnoha podobných DJů, kteří na počátku druhé dekády vyrostli na vlně EDM, ale nakonec se stal jejím nejvýraznějším představitelem.

A tomu odpovídal ekonomický úspěch. Jeho jméno bylo na dálničních billboardech od Los Angeles do Vegas, dokázal pozvednout platovou třídu pro DJe napříč celou scénou až na půl milionu dolarů za festival nebo noc v klubu. ‚‚Vypadal, jako by měl dělat modeling pro poslední kolekci Ralph Lauren, a ne vládnout vyprodaným arénám plným lidí ve stavu absolutního štěstí. Ale jedna jediná skladba, která dobyla svět, stačila na kariéru, která v novém tisíciletí neměla obdoby. Žánr EDM tu byl už před Aviciim, ale až on mu dal svým hitem Levels svou hymnu,“ dodává Vulture.

A  Guardian to pak shrnuje: „Je složité truchlit u skladby, jakou je Levels, která tak neústupně popírá temnotu. A právě o tom možná EDM bylo - o oslavě radosti tváří v tvář konfliktu. A byla to nejspíš nakonec zkáza Tima Berglinga, ale zároveň i jeho odkaz."

https://www.youtube.com/watch?v=IcrbM1l_BoI