čtvrtek 28. 6. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

V New Yorku se tento týden zrodila nová politická hvězda. Jmenuje se Alexandria Ocasio-Cortez, je jí osmadvacet a ještě včera ji skoro nikdo neznal. Mladá žena, která se ještě před pár měsíci živila jako servírka v kavárně na Manhattanu a ve volném čase se věnovala aktivismu a komunitní práci v rodném Bronxu, byla v úterý nečekaně zvolena demokratickou kandidátkou pro volby do Kongresu. V praxi to znamená, že se v podzimních volbách takřka jistě stane kongresmankou – v tomto newyorském okrsku totiž tradičně vítězí demokraté.

V obvodu Queens-Bronx, kde Ocasio-Cortez uspěla, přitom předchozích téměř dvacet let nerušeně vítězil demokratický kongresman Joe Crowley. Všechna velká americká média se tak nyní ptají: kdo je ta žena, která ho porazila? A shodují se, že umírněného šestapadesátiletého demokrata Crowleyho střídá výrazně levicovější politička z generace mileniálů.

Reklama
Reklama

Ocasio-Cortez před dvěma lety protestovala po boku domorodých Siouxů proti stavbě ropovodu v jejich rezervaci v Severní Dakotě, v prezidentských primárkách pracovala v týmu Bernieho Sanderse, je aktivní členkou sdružení Amerických demokratických socialistů (DSA). „Lidé jako Ocasio-Cortez představují budoucnost demokratické strany,“ píše v komentáři pro britský deník Guardian novinář Ross Barkan. „Ale ne proto, že je mladá, nýbrž kvůli politickým tématům, která prosazuje.“

Mezi ty patří zavedení základního občanského příjmu, zastavení používání fosilních paliv, zrušení imigrační agentury, podpora bezplatného středního školství nebo zdravotní péče pro všechny. „Hodně voličů, především těch mladých, má plné zuby umírněnosti a mírných krůčků kupředu. Vidí totiž, že tyto taktiky vedou k tomu, že v Bílém domě sedí oligarchové a rasisté a děti migrantů končí v klecích,“ píše Barkan v Guardianu.

https://www.youtube.com/watch?v=CKOPooTwXEo

Pokud Ocasio-Cortez na podzim vyhraje (což se dá očekávat), stane se nejmladší zákonodárkyní v Kongresu, dodává CNN. Příběh zapálené političky má místy až parametry hollywoodské pohádky. Dcera chudých portorikánských přistěhovalců vyrůstala v newyorském Bronxu, kam se po univerzitních studiích v Bostonu vrátila zase zpátky, aby tu mohla pomáhat své komunitě tvořené z velké části přistěhovalci. Ta si ji nyní vybrala za svoji reprezentantku, ačkoli oficiální podpoře strany se těšil vlivnější a starší demokrat. Ocasio-Ortez uspěla díky aktivní kampani na sociálních sítích, kterou kombinovala s obcházením čtvrti a poctivým klepáním na dveře, píše list The New York Times, který ji označuje za rockovou hvězdu politiky.

Že je mladá politička s radikální agendou (alespoň na stranické poměry) budoucností amerických demokratů, si myslí také John Podhoretz z deníku New York Post. „Je budoucností proto, že je tím, čím demokraté chtějí být: hájí politiku identity, sociální inkluze, feminismu a jistého radikalismu vůči ekonomickým a společenským poměrům, které dnes panují ve Spojených státech,“ píše Podhoretz. „Způsob, kterým vyhrála, možná nepůjde okopírovat jinde. Alexandria Ocasio-Cortez ale dnes představuje první linii Demokratické strany.“

Když se Ocasio-Cortez dozvěděla, že vyhrála, působila zprvu nevěřícně. „Ženy jako já nevyhrávají volby,“ řekla novinářům. Když se jí ale zeptali, proč si myslí, že uspěla, odpověděla státnicky: „Naše kampaň se zaměřila na jedinou věc: dát  pracujícím Američanům v Queensu a Bronxu ekonomickou, sociální a etnickou důstojnost.“

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Antoine de Saint-Exupéry se - soudě dle jeho knih - při svých nebezpečných letech utěšoval tím, že smrt ve vzduchu je sice pořád smrt, ale aspoň je čistá. A co platí o vzduchu, mělo by tím víc platit o vesmíru. Pustý, temný a tichý nedozírný prostor je úplnou definicí čistoty. Budoucí piloti mezihvězdných letů by se tak mohli mít čím utěšovat v rizikových situacích. Kdyby ovšem vědci nezjistili, že smrt ve vesmíru je spíš špinavě mastná, jako ostatně vesmír sám.

O novém objevu píše britský Guardian, originální článekvyšel v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. Cílem badatelů nebylo definovat budoucí vesmírnou smrt, ale zjistit, na co se mají připravit konstruktéři budoucích vesmírných lodí plujících mezihvězdným prostorem.

Součásti mezihvězdného prachu, kterým by lodě mohly prolétávat, je totiž zčásti písek, zčásti saze a zčásti mastnota na bázi uhlíku. K tomu všemu je tato mastnota jedovatá. Její existenci vědci tušili, jistou novinkou je její množství. Například v Mléčné dráze je takové mastnoty prý ekvivalent čtyřiceti bilionů bilionů bilionů balení másla.

Odsudky stranou, jedovatý a nejspíše z lidského pohledu nechutný maz má svou roli ve velkém vesmírném příběhu a je součástí koloběhu uhlíku ve vesmíru. I život na Zemi založený na tomto prvku je jeho součástí. Maz jsme byli a v maz se obrátíme.