Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu

Magnitského právník vypadl z okna před tím, než měl předložit nový důkaz

Na památku Sergeje Magnitského • Autor: Profimedia, TEMP EPA
Na památku Sergeje Magnitského • Autor: Profimedia, TEMP EPA

Právník Nikolai Gorokhov, který měl svědčit v obří kauze týkající se praní špinavých peněz, spadl minulý týden v Moskvě ze čtvrtého patra. V současné chvíli je na jednotce intenzivní péče a podle lékařů je jeho stav kritický. ,,Nikolai Gorokhov byl vyhozen z okna,“ řekl Buzzfeedu jeho americký společník William Browder. Ruská státní media uvedla, že vypadl z okna, když společně s pracovníky stěhoval do svého bytu vířivku. Gorokhov je navíc klíčovým svědkem v souvisejícím případu největšího daňového podvodu v ruské historii.

Působil jako právník Sergeje Magnitského, který jej odhalil, a poté jeho rodiny. Podvod se týká největšího západního investora v Rusku, firmy Hermitage Fund. Na podezřelé jednání některých úředníků narazil sám její zakladatel, Američan William Browder. Se svým zaměstnancem Magnitskym se pak snažili zjistit, kdo přesně za podvodem stál. Magnitsky nakonec vypátral zmizelé peníze pomocí bankovních záznamů, které ho zavedly až k ruským gangsterům. Záhy poté byl však v Rusku zatčen a ve vězení zemřel. Podle deníku The Guardian to bylo po dlouhotrvajícím mučení. Ruští politici s tímto tvrzením nesouhlasí - jednalo se prý o srdeční zástavu.

Americké ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že Prevezon, což je realitní firma vlastněná synem vysokého ruského představitele a nacházející se na Kypru, nakoupila v New Yorku několik bytů s pomocí zdrojů, které zkorumpovaní úředníci získali díky deset let starému finančnímu podvodu. Peníze měly pocházet právě z kauzy Hermitage; má se jednat přibližně o 230 milionů dolarů. Firma Prevezon se brání, že ministerstvo nemá žádné přesvědčivé důkazy.

Magnitského kauza v minulosti vyvolala velké napětí mezi Ruskem a Spojenými státy. V roce 2012 prezident Barack Obama podepsal tzv. Magnitského zákon, který zabraňoval přístupu do země Rusům, kteří by porušovali lidská práva. Jak se k oživené kauze postaví Donald Trump, není zcela jasné. Zatím předminulý týden odvolal státního zástupce Preeta Bhararu, který měl případ na starost. Nyní tak musí jmenovat náhradníka Tím se může stát i Marc Mukasey, jehož otec v jedné fázi řízení firmu Prevenon obhajoval.

Gorokhov měl minulou středu svědčit v Magnitského kauze před moskevským odvolacím soudem, který byl svolán kvůli dříve neznámému důkazu. Den před soudním slyšením však „vypadl” z okna svého bytu. BBC informovala, že soudní jednání je odloženo na 15. května.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].