Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Proč prý tolik nespokojenosti

Lidové noviny se hned ve dvou komentářích vyjádřily k tématu obecné nespokojenosti a nadávání na poměry, nepopularity vlády a potažmo zvýšené popularity komunistů. Martin Weiss v textu „Proplivat se ke spokojenosti“ a Lenka Zlámalová v textu „Korupční masochismus – proč stoupá znechucení, když se konečně začalo svobodně vyšetřovat“.

Za oba texty jsem v podstatě vděčný, protože mi vlastně umožňují formulovat, co si myslím já, a to tím, že mi předestřou něco, co si do posledního puntíku nemyslím.

Weiss se domnívá, že „nedostatek nároků na sebe a nadávání na establishment je pro část společnosti hodnota“. Mám jisté podezření, že až se tady v rámci pravidel demokratické soutěže změní establishment za levicovější, bude nadávání na establishment pro Weisse také hodnota. Ostatně není establishment jako establishment. Bezuzdné odmítání čehokoli unijního či evropského je pro komentářové stránky LN součástí identity.

Ze špatné nálady ve společnosti viní Weiss celebrity od Michala Viewegha, přes Romana Smetanu po Daniela Hůlku a vyčítá jim, že na sebe nekladou podobně vysoké nároky jako na politiky.

Tak nevím – zrovna s Vieweghem uveřejnily LN docela ostrý rozhovor z pera Petra Zídka a ten se mi „nezdál po srsti“. Tak to ale všude na světě chodí – máme přece svobodu slova, názoru a projevu (tu má samozřejmě i Weiss a Zlámalová). Zná někdo svobodnou zemi, kde žijí jen státotvorné hvězdy, které lezou vládě do zadku? Představme si, že by americká seriózní média takto žehrala nad zábavnou hollywoodskou produkcí, kde je pravidlem, že CIA chce ovládnout svět a vytváří ilegální oddělení, kde zlé hamižné korporace ovládají vládu, kde jsou všichni policisté zkorumpovaní apod. Naštěstí se to moc neděje a Američané stále dokážou rozlišovat mezi zábavou, politikou a veřejným prostorem.

Obdivovatelé Romana Smetany prý nevidí zrušení potenciálního největšího tunelu – ekotendru, výměnu ředitele ČEZ, nevidí, že Lesy ČR vydělávají miliardy. Nevidí, že Nečas je nezkorumpovaný, skromný a vzdělaný.

Potíž je třeba v tom, že tohle má přece vláda o sobě říkat sama, ale ona to nedělá. Je-li pravda, že ekotendr měl být největší zločin na povrchu zemském, tak proč je ODS s tím Kalouskem v koalici? Ano, Lesy ČR vydělávají miliardy, ale firmy, které těží, jsou ve ztrátě, bankrotují. Jaký je konečný účet pro státní pokladnu? Zbraně se ze zákona nakupují přes prostředníky leckde na světě. Důvodem je, že jinak potenciální korupčníci oslovují politiky, diplomaty a úředníky přímo a mohou příliš ovlivňovat zahraniční politiku. Nic není tak jednoduché a černobílé, jak se zdá.

Zlámalová se zase diví, proč lidi korupce rozčiluje zrovna teď, když se začalo vyšetřovat. Takové vnímání je ale zase bohužel všude na světě normální. Tak to prostě chodí. Lidé reagují se zpožděním. A zprávy o korupci a vyšetřování nejprve indexy vnímání korupce zhorší a teprve později je zlepší.

Opět – toto má říkat sám Nečas. Jenže on je vnímán jako někdo, kdo vyhodil ministra Pospíšila a rozjezd vyšetřování je leckým chápán tak, že si změny vynutil až zvýšený tlak občanské společnosti. Musíme si také počkat, jak vyšetřování a všechny kauzy dopadnou u soudu. Korunním svědkem proti Rathovi je osoba, která úplatky sama distribuovala. Nebude na tom obhajoba stavět? Dalík je obviněn ze zvláštního „pokusu o podvod“, chtěl úplatky za něco, co nemohl ovlivnit. Zlámalová tvrdí, že všechny kauzy jsou z dob Topolánkovy vlády. Netlouklo však svého času její srdce pro Topolánkovu vládu stejně jako pro tu Nečasovu? A nebyl v ní Nečas také?

Zde je otázka pro diskusi s ekonomy na serveru iHNed.cz. V reakci na to, že český spotřebitel na rozdíl od Poláků či Slováků propadl naprosté depresi, guvernér České národní banky Miroslav Singer v nedávném rozhovoru připustil spuštění řady alternativních kroků, které zamezí tomu, aby Češi příliš spořili, a které mají povzbudit jejich spotřebitelskou náladu. ČNB může pohnout kurzem, může lidem spoření znepříjemnit, může zvýšit inflaci. Co ještě může dělat? Má kupovat státní dluhopisy? A není problémem spíše celkový „policy mix“, tedy kombinace fiskální a měnové politiky? Nebylo by účinnější, kdyby guvernér překonal bariéru tolerance a vzájemného mlčení a připomněl vládě, že její fiskální politika možná není nejvhodnější?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].