Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda, Zkumavka

Rekordní horko na obou pólech současně. Přichází extrémní fáze klimatických změn?

Situace na pólech není vzácný izolovaný výkyv, ale další z mnoha příkladů extrémního počasí v posledních letech

Antarktida - ilustrační foto • Autor: Shutterstock
Antarktida - ilustrační foto • Autor: Shutterstock

Oblasti kolem obou zemských pólů zažívají v současné době tak dramatickou vlnu teplého počasí, že i otrlý konzument zpráv o rychlosti klimatických změn si při čtení nejprve není jist, zda nejde o tiskovou chybu. V některých oblastech Antarktidy teploty vystoupaly 40 stupňů nad tamní dlouhodobý březnový průměr, v Arktidě o 30 stupňů nad týž průměr pro tuto část světa. Podle mnoha klimatologů jde o bezprecedentní situaci a důvod k vážnému znepokojení ohledně budoucnosti.

Nejméně mořského ledu v historii

Dramatické oteplení nutně neznamená „vedro“ v běžném slova smyslu. Stanice Concordia v Antarktidě umístěná ve výšce přesahující 3200 metrů naměřila v pátek 18. března minus 12 stupňů Celsia, což je ale zmíněných 40 stupňů nad dlouhodobým průměrem v letech 1979–2000. Podivné hodnoty hlásí i další stanice, třeba pobřežní základna Terra Nova zaznamenala plus sedm stupňů, ve východní Antarktidě je minus 10 místo obvyklých minus 43 stupňů. Na jižním kontinentu začíná podzim a s ním by mělo přicházet ochlazení, ale místo něj se dostavil pravý opak. „Nikdy jsem v Antarktidě nic podobného neviděl,“ řekl agentuře AP glaciolog Ted Scambos.

Arktida naopak vstupuje do jara, ale teploty naměřené kolem severního pólu se blíží nule, což je v březnu krajně neobvyklé a odpovídá to letním měsícům. „Je to ohromující. Obvykle nepozorujete, že by severní i jižní pól tály současně,“ uvedl pro AP další glaciolog Walt Meier. On a někteří další vědci nicméně dodávají, že může jít o náhodný výkyv, který se změnou klimatu nemusí souviset.

„Klimatická změna je proces, nikoli událost, takže v tomto ohledu se dá těžko něco vyvozovat,“ potvrzuje Marie Šabacká z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, odbornice na ekologii ledovců. „Pokud to ale bude trvat déle a stávat se častěji, pak už ano,“ upozorňuje vědkyně, podle níž je v Antarktidě letos nejméně mořského ledu v historii a prudce ho v tomto období ubylo i v Arktidě.

Dříve, než jsme čekali

Širší souvislosti jsou každopádně zneklidňující. Mezivládní klimatický panel OSN pro klimatickou změnu loni varoval, že změny v polárních oblastech mohou být nevratné. Nelze navíc vyloučit, že ve zničující kaskádě začnou urychlovat samy sebe: led bude tát, volná mořská hladina pohltí více slunečního záření než vysoce odrazivé ledovce, absorbované teplo povede k dalšímu oteplení, a tedy i tání mořského ledu… Výsledkem bude rychlejší vzestup mořské hladiny a může dojít i k nevratnému kolapsu grónského kontinentálního ledovce, jehož pozvolné tání už nic nedokáže zastavit.

Situace na pólech navíc působí problémy už dnes: Arktida se otepluje nejméně dvakrát rychleji než zbytek světa, což způsobuje potíže nejen ledním medvědům a dalším složkám severního ekosystému, ale i lidem. Narušuje se tím totiž proudění vzduchu ve stratosféře a zvyšuje nestabilita počasí.

Současná situace na pólech zároveň není vzácný izolovaný výkyv, ale další z mnoha příkladů extrémního počasí, jichž jsme v posledních letech svědky. Patří k nim třeba ničivé loňské požáry v Austrálii nebo téměř padesátistupňová vedra, která koncem loňského června udeřila v Britské Kolumbii v Kanadě.

„Ohřívání Arktidy a Antarktidy je důvodem ke znepokojení, stejně jako růst četnosti extrémních jevů,“ shrnul to pro list The Guardian klimatolog a geofyzik z Pensylvánské státní univerzity Michael Mann.

„Klimatické modely odvádějí dobrou práci v předpovědi celkového oteplení, my ale tvrdíme, že extrémní jevy, jichž jsme svědky, předpovědi modelů překonávají. Právě ony upozorňují na nutnost jednat,“ dodal Mann v narážce na naléhavou potřebu začít rychle snižovat emise skleníkových plynů.

Také podle Marka Maslina z Univerzity College London je četnost a síla extrémních jevů zaznamenávaná v poslední době něčím, co by se ve světě, který se dosud ohřál „jen“ o 1,2 stupně Celsia, ještě nemělo dít. „Rekordní teploty v Arktidě podle mě ukazují, že jsme vstoupili do nové extrémní fáze klimatických změn dříve, než jsme čekali,“ varuje vědec v Guardianu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].