Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Příště to bude mít někdo takový mnohem lehčí. Ve štábu Danuše Nerudové nechyběly ani slzy

Musíme si to zanalyzovat, momentálně těžko soudit, říká jediná kandidátka o poklesu své podpory

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

V pražské galerii Mánes se nachází štáb jediné kandidátky na prezidentku Danuše Nerudové. Do fialových barev laděný prostor se nese v duchu celé její kampaně – a více než českou připomíná tu americkou. Obří obrazovku, na které je spuštěný přímý přenos České televize a sčítání výsledků, po okrajích zdobí záběry z kampaně, ze sociálních sítí a rekapitulace cesty bývalé rektorky Mendelovy univerzity. Celý prostor je rámovaný nápisem „prezidentka Danuše: změna, která nastartuje Česko“.

Hned po uzavření volebních místností ve dvě odpoledne do štábu z Brna přijíždí Danuše Nerudová se svou rodinou a vstupuje dovnitř za velkého potlesku přítomných. Ty tvoří především mladší lidé a ženy ve středním věku. Část podporovatelů Danuši Nerudové přinesla dárky, například víno nebo rybářské pruty (během kampaně ráda zdůrazňovala, že ve volném čase rybaří). Nerudová se po celou dobu drží za ruku se svým manželem a mladším synem, vedle postává starší syn, šestnáctiletý Filip, který se na české poměry velmi aktivně zapojil do prezidentské kampaně.

V jejím týmu nicméně už od poledních hodin převládala velká nervozita. Jeho členové popisovali, že Danuši Nerudové se nepodařilo zvrátit trend posledních dvou týdnů před volbami, kdy začala ztrácet na Petra Pavla i Andreje Babiše. Dokonce zmiňovali, že by jediná kandidátka nemusela skončit na třetím místě, a že doufají, že dostane více než patnáct procent. Obavy vycházely ze symbolického vyznění takového neúspěchu – že Česko není připravené na prezidentku, která po celou kampaň zvedala liberální témata, jako je manželství pro všechny nebo boj proti domácímu násilí.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Předpoklady týmu se částečně mýlily a částečně nemýlily. Danuše Nerudová skončila na třetím místě, nicméně s podporou necelých čtrnácti procent. Už ve chvíli, kdy bylo sečteno více než sedmdesát procent hlasů, Nerudová předstoupila před novináře. Poděkovala týmu, který stál za jejími zády, své rodině a také dobrovolníkům. Všichni ale čekali na to, jak se vyjádří k druhému kolu. „Pořád je tady velké zlo a to zlo se jmenuje Andrej Babiš. Zlo neodešlo a získalo dost hlasů v těchto volbách,“ řekla na tiskové konferenci bývalá rektorka. Pogratulovala „demokratickému vítězi voleb“ Petru Pavlovi a vyjádřila mu podporu pro druhé kolo. V pět hodin pak dorazila do Pavlova štábu domluvit, jak taková podpora bude vypadat. Na otázku, jak došlo k takovému poklesu, že v posledních průzkumech měla voličskou podporu přes 24 procent a pohybovala se na stejných procentech jako dva zbylí favorité, nechtěla zatím odpovídat. „Musíme si to zanalyzovat, momentálně se to těžko soudí,“ dodala.

Ve volebním štábu Danuše Nerudové po celou dobu vládly velké emoce a stejně skončilo její vystoupení po vyhlášení výsledků; nechyběly ani slzy. „Já se bojím, že tento výsledek znamená, že česká společnost není připravená na liberální prezidentku,“ vysvětluje Lucie (40) z Karlovarského kraje, která byla v týmu dobrovolníků Danuše Nerudové. „Prezidentka jako Nerudová může mít větší šanci až v dalších volbách, teď je asi čas na někoho umírněnějšího. Budu ale bez pochyb volit v druhém kole Petra Pavla, je to demokratický kandidát.“

Podobně to vidí Radim Opava (18) a Lenka Šebková (28). „Pro mě bylo důležité, že Danuše Nerudová byla schopná otevírat témata, jako je rovnost žen a mužů, životní prostředí a vést slušnou, empatickou a lidskou kampaň,“ vysvětluje Lenka. „Jsem pyšný, že někdo takový mohl být považovaný za relevantního kandidáta. A věřím, že příště to díky ní bude mít někdo takový mnohem lehčí,“ dodává Radim s tím, že oba v druhém kole podpoří Petra Pavla.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].