Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Agenda

Ombudsman je mrtev, ať žije - kdo?

Polský ústavní soud zbavil Poláky veřejného ochránce práv. A nový už možná nepřijde

Zrádci, kteří nesouhlasili.
(Protivládní protesty ve Varšavě) • Autor: Profimedia, Zuma Press - News
Zrádci, kteří nesouhlasili. (Protivládní protesty ve Varšavě) • Autor: Profimedia, Zuma Press - News

Ode dneška za tři měsíce polský právník Adam Bodnar opustí nenápadnou budovu vprostřed Varšavy - a je možné, že od toho momentu budou polští občané bez svého ombudsmana. Bodnar je ochráncem práv od roku 2015, takže už víc než půl roku přesluhuje. Polský ústavní soud rozhodl, že to odporuje konstituci. Jeho rozhodnutím tak v polovině července Bodnarův mandát skončí, a politici by měli do té doby vybrat nového ochránce. Doposud jde o ukázkovou státoprávní proceduru - ovšem v současném Polsku je to složitější.

Bodnara do funkce ombudsmana zvolili ještě poslanci Občanské platformy, bylo to těsně před volbami v říjnu 2015, kdy zemi ovládla strana Právo a spravedlnosti (PiS). Bodnar se rozhodně netajil svým kritickým postojem k její vládě - mnohými důvodně podezřívané z podrývání vlády práva a nezávislých institucí.

K Bodnarově práci veřejného ochránce práv neměla nezávislá polská právní obec připomínky, ale Bodnarova kritika vlády postupem času začala přesahovat ombudsmanskou funkci: s chutí se vyjadřoval i k jiným politickým tématům, než kterými se jeho úřad zabýval. To budilo nelibost nejenom ve vládním táboře.

Ombudsmana v Polsku vybírají poslanci Sejmu, a ten opět ovládá PiS. Loni v září, když se měl vybírat nový ochránce, bylo zřejmé, že Bodnar to podruhé nebude. Ale nebyl to ani nikdo jiný. Ombudsmana sice vybírají poslanci, ale schvaluje jej i Senát, jejž při volbách roku 2019 ovládla opozice.

PiS navrhoval kandidáty, kteří byli pro opozici nepřijatelní. O post ochránce práv se vedly líté a předem rozhodnuté boje - a Bodnar musel dál provizorně plnit svou funkci, protože tak stanoví zákon. A právě tento paragraf ústavní soud zrušil.

O závislosti současného polského ústavního soudu na vládní straně nikdo v Polsku nepochybuje - a ani jeho soudci, ani politici PiS už se skoro nesnaží nezávislost předstírat. Jeho rozhodnutí je všeobecně chápáno jako politický krok PiS. Jak píše respektovaný deník Rzeczpospolita, budoucí vývoj je vcelku jasný. Na pozici ombudsmana nebude zvolen nikdo.

Že by PiS navrhla silnou a nezávislou osobnost, je téměř vyloučené, hovoří proti tomu jeho personální politika posledních šesti let. A žádný kandidát vládní strany nemá šanci projít přes opozicí kontrolovaný Senát. Od července tedy bude v úřadě na Aleji Solidarity prázdno. „Což je přesně to, co vládě pravděpodobně vyhovuje ze všeho nejvíc,“ komentoval situaci Bogusław Chrabota, šéfredaktor listu.

V Polsku si ombudsmanský úřad založený ještě za komunistické vlády v roce 1988 získal značný respekt (podobně jako v Česku, tedy přinejmenším do příchodu Stanislava Křečka, kterého velká část tuzemské právní obce kritizuje). Podle polských právních expertů a komentátorů je prázdné ombudsmanské křeslo nebezpečné, a nejen v pandemické době plné výjimečných a narychlo sepsaných opatření. Polská vládní moc podle nich napíná pravidla, jak může, především v justici. A další kontrolní instituce vyřazená z provozu bude polské občanské společnosti chybět.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].