Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Dopis z…

Chinatown 

dopis z New Yorku 

Chinatown • Autor: Profimedia
Chinatown • Autor: Profimedia

V mobilní aplikaci lze poslouchat hlasy čínsko-amerických rodin, vyprávění o tom, jak do New Yorku kdysi přišly. Kdo jim pomohl se usídlit a začít nový život. Nejčastěji to bývá nějaké občanské sdružení, kterým se říká rodinné asociace a které slouží jako záchytný bod pro nově příchozí už od 19. století. Geolokace v aplikaci pozná, ve které ulici hustě obydleného Chinatownu jste, a upozorňuje na pozoruhodné detaily v architektuře, na význam čínských znaků na fasádách. V přízemí bývá tradičně obchod, zato vyšší podlaží bývají zajímavá. Člověk, který se vydá do útrob budovy hledat nějakou službu nebo někoho do patra, už se musí opravdu orientovat.

Do Chinatownu v dolní části Manhattanu chodím málokdy, asi právě proto, že je tak ryzí. Žádné divadélko pro turisty jako třeba chudák Little Italy, kde po příchuti přistěhovalců zbyla jen pachuť karikatury. Ulice, které Chinatown obléhají, jsou pro mě mnohem atraktivnější. Natolik přilehlé šumu čínských tržnic, že jsou v nich levnější nájmy, a otevírají tam tudíž kreativní podniky, kavárny a módní značky, které by si to v dražších částech města nemohly dovolit. Ale Chinatown existuje primárně sám pro sebe, bez ohledu na okolí. Jako malá část Asie, jíž je zbytek světa úplně jedno. Stejně jako v Pekingu, kde jsou vůně, zvuky i hustota lidí nastaveny tak, že Evropanům se za chvíli točí hlava. V Chinatownu lze prý žít roky a nikdy se nenaučit anglicky, nikdy nejíst jiné jídlo než to vlastní a v rozmezí několika bloků potkávat jen…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.