07_dopis_profimedia
Chinatown • Autor: Profimedia

V mobilní aplikaci lze poslouchat hlasy čínsko-amerických rodin, vyprávění o tom, jak do New Yorku kdysi přišly. Kdo jim pomohl se usídlit a začít nový život. Nejčastěji to bývá nějaké občanské sdružení, kterým se říká rodinné asociace a které slouží jako záchytný bod pro nově příchozí už od 19. století. Geolokace v aplikaci pozná, ve které ulici hustě obydleného Chinatownu jste, a upozorňuje na pozoruhodné detaily v architektuře, na význam čínských znaků na fasádách. V přízemí bývá tradičně obchod, zato vyšší podlaží bývají zajímavá. Člověk, který se vydá do útrob budovy hledat nějakou službu nebo někoho do patra, už se musí opravdu orientovat.

Do Chinatownu v dolní části Manhattanu chodím málokdy, asi právě proto, že je tak ryzí. Žádné divadélko pro turisty jako třeba chudák Little Italy, kde po příchuti přistěhovalců zbyla jen pachuť karikatury. Ulice, které Chinatown obléhají, jsou pro mě mnohem atraktivnější. Natolik přilehlé šumu čínských tržnic, že jsou v nich levnější nájmy, a otevírají tam tudíž kreativní podniky, kavárny a módní značky, které by si to v dražších částech města nemohly dovolit. Ale Chinatown existuje primárně sám pro sebe, bez ohledu na okolí. Jako malá část Asie, jíž je zbytek světa úplně jedno. Stejně jako v Pekingu, kde jsou vůně, zvuky i hustota lidí nastaveny tak, že Evropanům se za chvíli točí hlava. V Chinatownu lze prý žít roky a nikdy se nenaučit anglicky, nikdy nejíst jiné jídlo než to vlastní a v rozmezí několika bloků potkávat jen…

1_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte