Sergej Lavrov uklidňuje svět. Rusko prý nepoužije na Ukrajině jadernou zbraň. „K jaderné válce dojít nesmí. Ani na to nemyslete,“ prohlásil ruský ministr zahraničí minulý týden. S jakou úlevou člověk v takovém okamžiku přilepí oči na rty letitého souputníka Vladimira Putina! Představa jaderných zbraní v akci je příšerná. Až na to, že tentýž Lavrov ujišťoval ještě v únoru, že útok Ruska proti Ukrajině je hysterickým výplodem choré mysli Západu. Uklidňující slova z těchto úst lze vlastně snadno vnímat jako hrozbu.

Doplněno o demonstrativní odpálení nové ruské balistické rakety Satan 2 je pak jasné, že klopýtající Rusko je znovu ve fázi psychologického zastrašování. Viděli jsme to již na začátku konfliktu, kdy Vladimir Putin nastínil vizi „odplaty, jaká nemá historickou obdobu“ pro každého, kdo by se chtěl vměšovat do ruského dobývání sousední země. Následovalo ostřelování jaderné elektrárny v Záporoží a obsazování Černobylu. Rusové šermují nukleární katastrofou, jako by to byl nadpřirozenou silou obdařený meč z hrdinských eposů. Západ si má, podle slov samotného Putina, „pořádně rozmyslet“, jak hodlá dál postupovat.

Strašlivá hrozba

Přičemž Západ nemá moc o čem přemýšlet. Na Ukrajině se skutečně bojuje o budoucí uspořádání světa, a tudíž i o budoucnost zemí na západ od ukrajinské hranice. Konflikt je v tuto chvíli lokalizován relativně daleko na východě, to ale jenom proto, že se Ukrajinci agresorům odvážně vzepřeli a že je svět…

1_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1902

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte