Jak se pozná politik, který nikdy nevystrčil nos z Prahy? Když si myslí, že popularitu nažene bojem proti bicyklům.

Hájení našich měst před cyklisty se stalo jedním z veletahů letošní volební sezony. Očividně jej inspiruje dojem politických poradců, že jízda na kole je výstřelek unuděných hipsterů, nad kterým zdravé voličstvo kroutí hlavou. Kavárna se svými koly překáží na silnicích, když si elektorát potřebuje autem dovézt pivo. Hm.

Jsem rodilý Pražák z Vinohrad, který posledních deset let bydlí v Pardubicích. A považte: tady na kole jezdí každý. Pražané používají bicykl k jednomu procentu cest po městě. Pardubická čísla bývají dvacetkrát vyšší. Jízdní kolo je tu používanější dopravní prostředek než v Praze metro. Kavárníci? Končícího premiéra by možná zajímalo, že každé ráno cyklostezky k fabrikám naplní jeho voliči na cestě do práce. Hipsteři? Šéfové ODS by třeba chtěli vědět, na čem naši sousedé z řad usedlých podnikatelů jezdí nakupovat.

Přitom některá okresní města mívají ještě mnohem vyšší čísla než my. Pražský politický provoz se úplně míjí se samozřejmostí každodenního života na mnoha místech země. Proč? Nabízejí se dvě hypotézy. Podle první se Praha (a Brno) drží jako bašta zdravého rozumu, zatímco Amsterdamem, Kodaní, Berlínem, Pardubicemi, Třeboní, Břeclaví a Vídní se provalila móda progresivistického šílení. Druhým vysvětlením by mohlo být, že Amsterdam, Kodaň, Berlín, Pardubice, Třeboň, Břeclav a Vídeň jsou placaté.

Tady v Pardubicích se považujeme…

1_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte