Málokdy je hlasování v americkém Kongresu tak nadstranické a jednoznačné, poměr hlasů pro schválení jedné miliardy dolarů na financování izraelského zbrojního systému Železná kopule činil minulý čtvrtek 420 : 9 v jeho prospěch. Málokdy je zároveň počínání skupinky odpůrců tak nepochopitelné a hlasování provází takové emoce.

Pojďme po pořádku. Železná kopule (Iron Dome) je mobilní systém protivzdušní obrany, který dokáže likvidovat rakety protivníka nepředvídatelně vystřelované z krátké vzdálenosti. Letos na jaře tak během několika dnů Hamás vypálil z Pásma Gazy více než čtyři tisíce raket, většinu z nich proti izraelským sídlištím. Železná kopule zlikvidovala zhruba 90 procent z nich a zjevně zachránila spoustu civilních životů.

Arzenál je nicméně potřeba obnovovat. Proto zmíněná jedna miliarda dolarů, Spojené státy, bez ohledu na momentální politickou konstelaci, pomáhají Izraeli s tímto obranným systémem pravidelně.

Proti pomoci hlasovalo osm členů pokrokového křídla demokratů a jeden republikánský libertarián. Argumentace se zvrhla v hádku mezi demokratickými zastupiteli, jedna z kongresmanek obvinila Izrael z pěstování apartheidu a prohlásila, že je naopak „nutné diskutovat o potřebě ochrany Palestinců před útoky Izraele“. Její demokratický kolega ji počastoval nálepkou antisemity.

Postup americké radikální levice je v každém případě pozoruhodný. Iron Dome je výhradně obranný systém, který nelze použít k ničemu jinému. Experti obvykle dodávají, že právě…

1_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1838

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte