Zahrádkářská kolonie Mrázovka, Praha
Bludiště mezi ploty v zahrádkářské kolonii Mrázovka. • Autor: Matěj Stránský

Cesta, po níž nás Zuzana Bramborová provází, připomíná zarůstající bludiště mezi ploty, v němž by mohl nezkušený návštěvník snadno zabloudit. Přesně z tohoto důvodu byl jako místo srazu zvolen východ stanice metra Anděl. Odtud, z pražského Smíchova, to do zahrádkářské kolonie Mrázovka trvá pěšky zhruba čtvrthodinu. Zuzana mezi ploty zdraví sousedy, užívající si po deštivých týdnech slunečné pondělní odpoledne. V batohu kromě počítače nese i vyklíčené brambory připravené na sadbu. Mladá ilustrátorka a nynější členka zahrádkářského svazu na svažitém terasovitém pozemku, který pátým rokem sdílí s trojicí kamarádek, přiznává, že si podobné místo vysnila už opravdu dávno. „Ráda se rejpu v hlíně. Vyrůstala jsem v rodinném domku a naši vždycky měli políčko se zahradou,“ přemýšlí, odkud se tato touha vzala.

Štěstí nejdříve zkoušela na internetovém bazaru, kde bývají podobná místa k mání. Nakonec jí ho přenechala nevlastní matka kamarádky. Zuzana podepsala smlouvu o „podpachtu“, díky níž může za roční fixní poplatek hospodařit na určené půdě, a stala se členkou svazu, který ji stejně jako pěstitelství dlouho fascinoval. Vnímá to jako štěstí, protože dostat se k městské zahrádce je čím dál obtížnější.

Zájem každým rokem narůstá, což potvrzuje i mluvčí Českého zahrádkářského svazu Marta Pawlicová. „Letos na jaře se poptávka ještě našponovala – a zejména v hlavním městě. Ještě před pár lety bylo na jednu volnou zahrádku deset zájemců, nyní je to dvojnásobek,“ vykresluje trend…

1_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte