Pouhé dva měsíce a čtyři dny trvalo poslancům schválení spravedlivější podoby volebního zákona. Stalo se poté, co Ústavní soud v únoru tohoto roku rozhodl, že rozdělování hlasů neodpovídá poměrnému systému, předepsanému pro sněmovní volby ústavou. Rychlá cesta ke shodě je překvapivá, pár dnů po vyhlášení nálezu Ústavním soudem se z vyjádření politiků zdálo, že nebudou schopni se do termínu podzimních voleb dohodnout a jejich průběh bude ohrožen. Co se změnilo? A bude podoba novely přijatelná pro Senát, který ji má schvalovat koncem dubna?

Poslanecká novela zachovala čtrnáct volebních obvodů, kopírujících kraje. Snížila hranici pro vstup koalic do sněmovny. Dvojkoalice bude potřebovat místo deseti osm procent získaných hlasů, vícečetné koalice místo patnácti pouze jedenáct procent hlasů. Přepočty voličských hlasů na mandáty už nebudou tak silně zvýhodňovat subjekty, které získají největší počet hlasů (třeba hnutí ANO získalo v minulých volbách třicet procent hlasů, ale skoro čtyřicet procent poslaneckých mandátů a podle nového přepočtu by obdrželo jen čtyři procenta mandátů navíc). Více mandátů získají naopak strany, které se budou pohybovat jen mírně nad předepsanou pětiprocentní hranicí vstupu do sněmovny (kupříkladu STAN obdržel v minulých volbách šest poslaneckých křesel, letos na podzim by se stejným počtem získaných hlasů dostal devět mandátů).

„Podařilo se schválit novelu, která se vešla do mantinelů nálezu Ústavního soudu,“ říká poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL),…

1_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte