Před pár lety dostali moji známí dopis od notáře, který je informoval, že jim jejich prastrýc odkázal svůj dům. Nejdříve se jim ulevilo, protože nečekané dědictví jim mohlo pomoct vyřešit jejich neutěšenou bytovou situaci, když do té doby žili s dvěma malými dětmi v bytě 2+kk. Když se pak ale dozvěděli, jaký je skutečný stav věci, jejich nadšení opadlo. Prvorepubliková vilka byla značně zchátralá, a navíc na ní visela milionová hypotéka. „Byl to danajský dar, prostě bychom to neutáhli,“ vysvětlil mi můj známý, proč se s manželkou nakonec rozhodli se svého dědictví vzdát.

Dnes už mají svou bytovou otázku vyřešenou a na zadluženého prastrýce vzpomínají se shovívavým úsměvem. Sousloví „danajský dar“ však tehdy použili pro svou situaci zcela oprávněně. Znamená totiž dar zrádný, nevýhodný, až zkázonosný, který obdarovanému přináší mnohem víc potíží než užitku. Odkud se ale toto rčení vzalo?

Odpověď je třeba hledat v antické mytologii, konkrétně v trójské válce, v níž proti sobě stáli Trójané a Řekové a která trvala deset let. Danajským darem, jak už asi tušíte, byl onen obrovský dřevěný kůň, kterého nechali Řekové před hradbami Tróje, než naoko odtáhli pryč. Trójané pak řešili, co s koněm. Jediný, kdo je před lstivými Řeky varoval, byl věštec Láokoón: „Nikdy nevěřte Řekovi, ani když vám přináší dary.“ Na jeho slova však nikdo nedal, převážilo přesvědčení, že Řekové už byli vyčerpaní nekonečným obléháním města, takže odpluli a koně nechali před Trójou pro usmíření bohyně…

1_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte