1-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Není mnoho témat, na kterých se dospělí shodnou tak spolehlivě, jako když si mohou postěžovat na mladé. Ničeho si neváží, ve škole se nesnaží, nic neznají, skoro o nic se nezajímají, neumějí se chovat, jsou zkažení. A teď do toho ty mobily a notebooky, do kterých pořád zírají a přeskakují z jednoho na druhé. Neumějí spolu normálně komunikovat a navazovat vztahy, a tak chodí na sociální sítě.

Je ovšem možné, že nás naše dojmy zrazují. Naznačují to průzkumy dělané v posledních letech ve Spojených státech, o nichž informuje na svých stránkách týdeník The Economist. Pew Research Center (PRC), nadstranický think tank sídlící ve Washingtonu, se vloni dotazoval na život téměř tisícovky mladých Američanů ve stáří 13–17 let, tedy těch, kterým se říká generace Z a k níž se řadí lidé narození po polovině devadesátých let. Na rozdíl od předchozí generace Y (nebo také mileniálů) nezažili vznik internetu, ale vyrůstali na něm. Zábavu nasávali hlavně na YouTube, hudbu začali poslouchat na MP3 přehrávačích, od malička používají mobilní telefony. Právě tohle podle mnohých odosobněné prostředí, s jehož pomocí vstupovala generace Z do dospělosti a kterému jejich rodiče často nerozumějí nebo ani nechtějí rozumět, způsobuje zmíněnou skepsi. Průzkum PRC ovšem naznačuje, jako by YouTube a sociální sítě nepáchaly tak ničivé škody, a že tedy bude dobré ohledně našich dětí s nějakými závěry ještě počkat.

Dobří sportovci v depresi

Když se výzkumníci ptali, jak velký společenský tlak…

I_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2276

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte