Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Sezóny srdce. Collage in adagio. Rozhovor Karla Hvížďaly

Po třinácti letech od dokončení vyšel knižní rozhovor s Josefem Topolem

První dubnový den roku 2015 oslavil dramatik, básník a překladatel Josef Topol osmdesátiny a dva a půl měsíce nato zemřel. Krátce před jubileem mu tehdy v nakladatelství Torst vyšel obsáhlý soubor příležitostných textů O čem básník ví – a nejrozsáhlejší oddíl obsahoval jeho rozhovory pro tisk. V době vydání souboru už přitom devět let leželo v rukopise interview knižního rozsahu, které s Topolem v letech 2002–2005 vedl Karel Hvížďala.

Když však text předložil Topolovi k autorizaci, dramatik jej zakázal publikovat; důvodem, soudí tazatel, byla publicita, kterou by kniha mohla vyvolat a jíž se Topol velmi obával. Autorův syn Jáchym s tříletým odstupem od otcovy smrti svolil k vydání, a tak světlo světa spatřila kniha Sezóny srdce, která dosud nejuceleněji dává nahlédnout do nitra jedinečného tvůrce a člověka.

Trojdomá stavba

„Jenom jsem Josefa Topola poslouchal, trpělivě čekal na to, co v něm uvízlo a neodvál čas, občas mu něco připomněl a o něco požádal, vrátil ho zpět k tématu, a pak jsem se z toho všeho snažil složit mozaiku, která by nám ho pomohla aspoň trochu přiblížit. Nesnažil jsem se vzpomínky ani řadit příliš chronologicky, neboť v každém člověku jsou uloženy podle jiného a pro něj důležitějšího klíče,“ píše Hvížďala v úvodním slově. Pro vnímání knihy jsou to důležitá slova – stejně jako podtitul

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte