SONY DSC
Museli nás zplnoletit. (David Špunar)

David David Špunar se spolužákem Janem Slámou a Pavlem Ihmem už v šestnácti věděli, že chtějí programování využít k něčemu, co pomůže lidem. V roce 2017 proto vytvořili aplikaci Nenech to být, která dětem dává možnost anonymně upozornit na šikanu ve svém okolí. Studentský projekt se za dva roky rozrostl v úspěšný startup, který dobývá i svět.

Aplikace zažila raketový úspěch. Jaké to bylo?

Komplikované. Projekt jsme odstartovali v šestnácti, takže jsme museli žádat soud o zplnoletění, abychom mohli založit firmu. I potom bylo dost problémů, třeba když jsme přišli do banky složit základní kapitál. Na druhou stranu jsme rychle našli investory. Prvním se stal podnikatel Jiří Hlavenka, druhým je firma Scio, která se zaměřuje na vzdělávání.

Proč téma šikany?

Studovali jsme na střední, takže nám bylo blízké, oba jsme ji zažili. Setkali jsme se s ní právě v pozici mlčící většiny, na kterou se naše aplikace zaměřuje. Schránka důvěry byla naproti ředitelně, na té nejrušnější chodbě, takže se děti báli šikanu nahlásit, aby je někdo neviděl. Navíc spousta studentů ví, že je podle rukopisu učitelé poznají. Naše aplikace je proto udělaná tak, aby se studenti nebáli promluvit a aby to bylo co nejjednodušší. Především je anonymní. Navíc studenti nenahlašují agresora, který může být třeba kamarád, takže tu není pocit práskačství. Děti vyberou svoji školu ze seznamu a napíší jméno člověka, který potřebuje…

I_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte