Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Literární příloha

Sny se mají uskutečňovat, ať už jsou jakékoli

Aleš Palán
Aleš Palán • Autor: Matěj Stránský

 Po dva roky zpovídal spisovatel Aleš Palán sedm mužů a dvě ženy, kteří se rozhodli všechno opustit a odejít do jakéhosi vnitřního exilu – samoty na Šumavě. Výsledkem je kniha rozhovorů Raději zešílet v divočině, která se stala nečekaným hitem knižního trhu.

Od vydání uběhlo pouhých tři čtvrtě roku a kniha už má za sebou čtyři vydání a skoro třicet tisíc prodaných výtisků. Čekal jste tenhle zájem?

Absolutně ne, abych pravdu řekl, doslova zírám.

Asi by člověk tolik nezíral, pokud by šlo o rozhovor se známou osobností. Tady se ale noříme do světa podivínů, pro leckoho bláznů s životy mimo běžné koleje většinové společnosti. Jaké tedy máte pro úspěch knihy vysvětlení?

Hodně jsem o tom přemýšlel a myslím, že těch vysvětlení je víc. I když netuším, které z nich, a jestli vůbec nějaké, je reálné.

Sami čtenáři mi občas říkají, že je to Šumavou a s ní spjatým mysteriem, vysídlenou krajinou, jež se nikdy nevzpamatovala z poválečných změn a kde jsou možné věci jinde nemyslitelné.

Úspěch knihy se dá vysvětlit i tématem samoty, kterou čas od času prožíváme každý a jíž se bojíme. Tady se setkáváme s lidmi, kteří do samoty vykročili dobrovolně a necítí se osaměle. V rozhovorech najednou zaznívá ona žitá, radikální změna těch, kdo dole ve městech nechali všechno za sebou – rodinu, podnikání, peníze, třeba i drogy – a vydali se sami se sebou do hor, kde si to odžívají, ať už ve…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R51_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Mázdrová

mazdrova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 343
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte