Uplynulý týden ve Velké Británii působil obzvlášť chaoticky, jeho důsledky jsou ale příznivou zprávou pro celou Evropu. Neúspěch pokusu o svržení premiérky Theresy May radikálně zvýšil naději, že i když Británie odejde z Evropské unie, stane se tak po dohodě a víceméně přátelsky. Budoucí vztahy mezi sedmadvacítkou a bývalou členskou zemí díky tomu nemusí být konfrontační, jak o to usiluje právě skupina radikálů v Konzervativní straně, která se minulý týden pokusila převzít moc.

Pár let a dost

Vše začalo hned v pondělí, když premiérka ve zjevné panice náhle odložila na neurčito parlamentní hlasování o již podepsané „rozvodové dohodě“ s Bruselem. O smlouvě se v tu chvíli již několik dní vedla rozprava v britském parlamentu a vládě hrozila skutečně drtivá porážka. Theresa May se rozhodla hlasování stáhnout a vyrazila na rychle zorganizované turné po evropských metropolích ve snaze změnit na poslední chvíli znění nejspornějších bodů dohody.

Ještě se ale nestačila vrátit do Londýna a již bylo zřejmé, že jde do tuhého: stoupencům radikálního rozchodu s EU uvnitř Konzervativní strany se po týdnech marného úsilí konečně podařilo shromáždit potřebných 48 poslaneckých podpisů nutných k vyvolání vnitrostranického hlasování o nedůvěře předsedkyni strany – a tedy i premiérce. Theresa May poté požádala, ať se hlasuje co nejrychleji, a když k tomu za 24 hodin skutečně došlo, premiérka zvítězila, získala téměř o 50 hlasů více, než bylo k udržení ve funkci nezbytně potřeba.…

I_obalka_R51_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1902

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte