Sv┬░tÔÇán┬░ na Moj├č┬░A╠üovo╠ä hoz╠çe-2006-33-48
Svítání na Mojžíšově hoře, 2006

Anna se nechtěla vdávat. Rozhodně ne. Neviděla k tomu důvod. Vystačila si sama. Měla knihy. Chodila na procházky. Pomáhala otci v obchodě. Kdyby to bylo možné, studovala by. Představovala si samu sebe, jak jde s knihami v podpaží na univerzitu. Mohla by z ní být lékařka. Bylo to pár měsíců, kdy se šest dívek z Minervy dostalo na filozofickou fakultu. Proč by nemohla patřit mezi ně?

Anna měla domácího učitele, pana Wagenknechta, který byl cítit tabákem, učil ji latinsky, trochu francouzsky a díval se jí do výstřihu. Když oslavila osmnácté narozeniny, byl s výukou konec. Podle všech měřítek se stala hotovým člověkem. Uměla tančit, vést nezávaznou konverzaci, vyznala se v domácím hospodaření, takže mohla velet armádě služek, dokázala připravit kávu a obstojně hrát na klavír.

Stala se zbožím na sňatkovém trhu. Absolvovala večírky pro debutantky, kde se hovořilo o vyšívání, bolestech žlučníku a akvarelových barvách. Párkrát si v doprovodu matky vyšla s několika mladíky; s lékárníkem, účetním z banky a synem majitele lihovaru. Žádný z nich nebyl pro jejího otce dost dobrý.

Potom se zničehonic objevil Arnošt Lengyel, majitel největšího železářství v Praze, otcův konkurent. Přinesl květiny a obrovskou krabici čokoládových bonbonů. Nejprve se scházel s jejím otcem, dlouhé hodiny seděli v pracovně, kouřili doutníky a mluvili o obchodních strategiích, těžbě železa a ocelových hřebících. Anna tiskla ucho ke dveřím a poslouchala. Při třetí schůzce Lengyel nadnesl, že by měl o…

I_obalka_R51_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte