Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Téma

Kdo promění Prahu

Piráti, Praha sobě a Spojené síly ladí program pro českou metropoli. Vybrat primátora bude ale mnohem těžší.

Jednání Praha sobě, Piráti a Spojené síly pro Prahu o otázkách školství, Magistrát, 12.10.2018
Školství bychom měli, teď ještě personálie. (Schůzka nad bodem školství, přítomní se dívají na Jana Čižinského) • Autor: Matěj Stránský

Pravděpodobná koalice, která by mohla vést nejsledovanější radnici v zemi, má za sebou první vyjednávací kolo. Během minulého týdne se scházela nad programy a hledala, v čem se prolínají a kde to drhne. Politici si navenek pochvalovali, že shoda je velká, zbývá jen doladit detaily, schůzky jsou přátelské a vypadá to, že programové prohlášení koalice může být tento týden hotové. V základních obrysech se už teď dá říci, co by Prahu pod jejím vedením čekalo.

Skutečná zkouška však tři lídry, Zdeňka Hřiba (Piráti), Jana Čižinského (Praha sobě), Jiřího Pospíšila (Spojené síly) a jejich celkem 39 zastupitelů teprve čeká. Budou se muset rozhodnout, kdo oželí šanci stát se primátorem. O funkci v čele metropole se sedmdesátimiliardovým rozpočtem a plnou pokladnou pochopitelně stojí všichni. Zvlášť když to vypadá, že tahle koalice by mohla po letech stagnace odstartovat historickou etapu: proměnu Prahy v moderní evropské město.

Ano, ale…

Na pražském magistrátu je živo. Po schodech právě vybíhá lídr Prahy sobě Jan Čižinský, sice v saku, ale s neodmyslitelnou helmou cyklisty v ruce a marně hledá, kde se budou probírat pasáže programů o školství. V patách má tým Reportérů ČT. Lídr Pirátů Zdeněk Hřib, kterého právě odchytila redaktorka televizního zpravodajství, ho posílá o patro níž, do kanceláří Pirátů. Atmosféra na magistrátu ze všeho nejvíc připomíná čtyřleté období, kdy skončila s korupcí spojovaná éra Pavla Béma (ODS) a v čele metropole ho vystřídal lékař a…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
Respekt_42_2018
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Hana Čápová

redaktorka

capova 300
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1093
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte