Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Světla, šero a Adolf Loos

Západočeská galerie čeká na svou budovu a pouští se na neprozkoumaný terén

52H_foto Oblastní galerie Liberec
Římský kinematograf. (Beneš Knüpfer, 1905)

Po projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury roku 2015 toho moc nezůstalo. Rok a čtvrt po skončení akcí konaných pod prestižním titulem jej připomíná v západočeské metropoli snad jen DEPO2015. Multifunkční prostor bývalých garáží, ve kterém se dál konají výstavy, koncerty a kde se hlavně stále potkávají lidé, kteří chtějí spolupracovat na vytváření takzvaného kreativního průmyslu, čili podnikatelé a tvůrci zkoumající možnosti nových technologií.

A pak tu zůstala otázka, co si počít se Západočeskou galerií. Právě na rok 2015 se plánovalo, že se jí otevře nová budova, která by konečně mohla veřejnosti představit její obrovské sbírkové fondy, jež leží léta letoucí ukryté v depozitářích, navíc naprosto nevyhovujících. Jenže na stavbu se nakonec nenašly finance. Vítězný projekt z veřejné soutěže od studia Kuba & Pilař architekti už osmým rokem čeká na svou realizaci.

Čerstvé zprávy ovšem říkají, že se věci hnuly k lepšímu. Kraj s galerií obnovil jednání o získání dotace, která byla nyní vyčíslena na 680 milionů korun včetně daně. Za tu sumu by se toho v Plzni mohlo dít hodně: stačí se podívat, co je galerie schopná vyprodukovat i ve stávajících provizorních podmínkách.

Praha stokomínatá

V komorních prostorech výstavní síně 13, nad kterou má instituce kanceláře, probíhá přehlídka Světla, šero a temnoty. Je to pokračování zdejší sympatické tradice pořádat k jarnímu festivalu Smetanovské dny vědecké sympozium o české kultuře 19. století doplněné…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte