Kultura

O smutné ježibabě

Archetypální příběhy jsou silné a okouzlující právě díky své uzavřenosti. Ovšem pro někoho jsou slova „žili šťastně až do smrti“ nekonečně dráždivá a provokující. Touha převyprávět nedotknutelné příběhy, doplnit je, zmocnit se jich, přidat k nim něco vlastního, je tak – zdá se – provází od nepaměti. I pro Michaela Cunninghama je typická fascinace existujícími příběhy a jejich přepracování. Ve svém nejslavnějším románu Hodiny potřikrát zpřítomňuje a znovu objevuje postavu paní Dalloway, hrdinku stejnojmenné knihy Virginie Woolf. Před dvěma lety si pro svůj zatím poslední román Sněhová královna krom názvu vypůjčil několik motivů z Andersenovy pohádky. Přesto může jeho volba převyprávět po svém desítku nejznámějších pohádek angloamerické kultury působit trochu překvapivě. Dosud se velmi volně inspiroval, teď se nechává svázat. Jako by nevěděl, že převyprávěním něčeho dokonalého a nedotknutelného může vzniknout jen dílo skličující. Nebo to dělá právě proto? Možná.

Hned v úvodu se ostatně svěřuje s ambivalentním postojem k pohádkovým hrdinům, dokonalým tvorům, jejichž zkázu musí způsobit něco nadpřirozeného. My ostatní, kterým k dokonalosti něco chybí a něco přebývá, si zkázu stačíme způsobit sami. A tak bere hrdiny jednoho po druhém, sesazuje je z piedestalu a líčí je jako tvory nedokonalé, lidské. Sněhurka je pro prince nejpřitažlivější ve chvíli smrtelné bezmoci, a tak se z lásky k němu znova a znova vrací do skleněné rakve. Jack, který se po stonku…

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte