Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Zrada utopená v limonádě

Když se ukáže, že padesátiletý literární historik trávil po dvanáct let stovky hodin psaním obsáhlého románu, je asi oprávněné očekávat silný autorský příběh. O potřebě vyjádřit to, co v literatuře dosud nenašel. Jako když dopravní policista přes den stojí u radaru, ale po nocích se stává postrachem kriminálních živlů. Román Michala Přibáně Všechno je jenom dvakrát nejspíš za potištění 470 stránek stál, ale velká očekávání, jež asi nejen ve mně vzbuzoval, nenaplňuje.

Výchozí teze nastíněná na zadním přebalu zní slibně: příběh rodinného přítele, o němž vypravěč-novinář po revoluci zjistil, že byl agentem StB, se ukáže být složitější, než se zdálo.  Pak je logické, že se na začátku ocitáme v horské chatě Karlovka, kde vypravěč jako dítě trávil každoročně část prázdnin s ustálenou klientelou, k níž kromě rodičů a dalších lidí patřil také onen přítel. Jenže přečteme půlku románu a z chaty takřka nevyjdeme. Jako bychom se ocitli v nové verzi Hledání ztraceného času: vypravěč si vyvolává v paměti vůně, barvy, tvary, nápoje, jídla, písně i dialogy. A čtenář bezradně kličkuje od popisu limonády k líčení zmrzlinového poháru, aby vzápětí zabředl do lepivé evokace dětských lásek. Vzpomínkové orgie nedají příběhu o zradě prostor k růstu. Člověk chápe, že se tím chce nevinný dětský svět vystavit do kontrastu s nečitelným a drsným světem dospělých a že sladké má být vyvažováno hořkým; ale je potřeba tolik stránek?

Když vypravěč vyčerpá vzpomínky na chatu a my…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R48_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte