Kultura

Zrada utopená v limonádě

Když se ukáže, že padesátiletý literární historik trávil po dvanáct let stovky hodin psaním obsáhlého románu, je asi oprávněné očekávat silný autorský příběh. O potřebě vyjádřit to, co v literatuře dosud nenašel. Jako když dopravní policista přes den stojí u radaru, ale po nocích se stává postrachem kriminálních živlů. Román Michala Přibáně Všechno je jenom dvakrát nejspíš za potištění 470 stránek stál, ale velká očekávání, jež asi nejen ve mně vzbuzoval, nenaplňuje.

Výchozí teze nastíněná na zadním přebalu zní slibně: příběh rodinného přítele, o němž vypravěč-novinář po revoluci zjistil, že byl agentem StB, se ukáže být složitější, než se zdálo.  Pak je logické, že se na začátku ocitáme v horské chatě Karlovka, kde vypravěč jako dítě trávil každoročně část prázdnin s ustálenou klientelou, k níž kromě rodičů a dalších lidí patřil také onen přítel. Jenže přečteme půlku románu a z chaty takřka nevyjdeme. Jako bychom se ocitli v nové verzi Hledání ztraceného času: vypravěč si vyvolává v paměti vůně, barvy, tvary, nápoje, jídla, písně i dialogy. A čtenář bezradně kličkuje od popisu limonády k líčení zmrzlinového poháru, aby vzápětí zabředl do lepivé evokace dětských lásek. Vzpomínkové orgie nedají příběhu o zradě prostor k růstu. Člověk chápe, že se tím chce nevinný dětský svět vystavit do kontrastu s nečitelným a drsným světem dospělých a že sladké má být vyvažováno hořkým; ale je potřeba tolik stránek?

Když vypravěč vyčerpá vzpomínky na chatu a my…

I_obalka_R48_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte