Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Od věci

Kouzelný hrnec

64A_foto_Kristýna Čižinská_Dcera sestry s r o_R48_2016
Lady, která proslavila remosku. (Milena Grenfell-Baines)

Československo opustila coby devítiletá. Život jí zachránil Wintonův vlak, jímž odjela před nacisty do Británie. Tam už zůstala. „Byla to právě Milena Grenfell-Baines, kdo pro britské hospodyně objevil kouzlo české remosky, jež se na ostrovech stala obrovským hitem,“ popisuje Kamila Hladká, která o příběhu obou „dam“ – tedy paní Mileny i legendární remosky – vydala knihu.

Proč jste knihu nazvala Lady remoska?

Z jednoduchého důvodu. Stejně se přezdívá paní Mileně, která mimochodem je opravdovou lady; její muž, architekt Grenfell-Baines, obdržel titul lord od královny. No a za dobu, kdy se začala remoska její zásluhou do Británie dovážet, stačilo si ji na ostrovech pořídit na 175 tisíc domácností. Ale nejen kvůli tomuhle číslu jsem se rozhodla zaznamenat její příběh i příběh divotvorného hrnce, ve kterém upečete kuře nebo bublaninu či uvaříte guláš. Jejich osudy jsou tak nějak příběhy 20. století, jež se díky shodě náhod propojily.

Jaké jsou to příběhy?

Paní Milena, tehdy Fleischmannová, je jedním z 669 dětí, které Nicholas Winton pomohl odvézt z Československa. Vlak, na který nasedla spolu se svojí tříapůlletou sestrou, byl 2. srpna 1939 poslední, který se podařilo vypravit. V Británii si obě sestry vzala pěstounská rodina, ale už do roka se rodina Fleischmannových shledala. Otec uprchl z Československa těsně před příchodem Němců v březnu 1939. Měl strach: zasazoval se totiž o to,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R48_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Mázdrová

mazdrova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 346
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte