Kultura

Dešťová hůl

Jiří Hájíček zakončuje volnou vesnickou trilogii svým nejlepším románem

Číst romány českobudějovického rodáka Jiřího Hájíčka znamená vracet se do povědomé krajiny, jejíž zákoutí člověk už kdysi navštívil. Možná v trochu pozměněné podobě, přesto se body záhy spojí do obrazce, který charakterizuje tvorbu autora od raných povídek až po průlomové romány Selský barokoRybí krev. V nich Hájíček vycizeloval novodobou formu (kritického) vesnického realismu, který reflektuje jizvy nedávné historie, zpřetrhané vazby mezi lidmi, nezadržitelné proměny toho, co bylo. To všechno se směsicí empatie a okouzleného lyrismu.

Dešťová hůl je logickým vyústěním triptychu, který v roce 2005 odstartovalo Selský baroko, román bilancující s dědictvím kolektivizace, a pak následně rozvinula Rybí krev, jejíž pozornost se přesunula do časů normalizace. V jejich centru nestojí jen zdánlivě idylická krajina, která ukrývá křivdy a tragédie, ale i postava kráčející proti proudu času a bezmála detektivně rozkrývající mysteria minulosti.

V tomto ohledu nepřináší Hájíčkův nový román zásadní změnu, dějovým půdorysem má blízko právě k Selskýmu baroku. Namísto genealoga, který rekonstruuje příběh udání z padesátých let, je tu ústřední postavou správce pozemků Zbyněk, kterého hluboká osobní krize a náhodné setkání s dávnou láskou přivedou na stopu zdánlivě banální machinace s půdou ve vsi, k níž má těsnou vazbu.

Motiv kronik a starých dokumentů ze Selskýho baroka nahrazuje modernější on-line vyhledávání v…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte