37-kom2
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

K dobré výchově patří zvyk, že unikátní, nenahraditelné hodnoty se mají chránit. Zatímco u korunovačních klenotů nebo renesančního náměstí v Telči tomu rozumíme, v případě podobně unikátní šumavské divočiny si nejsme jisti. Kritériím téhle unikátnosti, jež nám nabízejí experti, máme tendenci nevěřit. Přitom důvěra v tahle kritéria je klíčová: bez ní i Věstonická venuše vypadá jen jako legrační soška z vypálené hlíny.

Minulý týden dorazil do Česka apel, který chce zdejší společnosti pomoci pochopit, že šumavskou přírodu, která kvůli působení železné opony zůstala ve velkých celcích člověkem téměř neporušená, má smysl přísně chránit. Světový kongres Mezinárodní unie ochrany přírody poslal do Prahy rezoluci, aby stát rychle rozšířil bezzásahová území Národního parku Šumava na minimálně třicet procent z dnešních třiadvaceti. Následujícím krokem by pak měl být harmonogram dalšího rozšiřování divoké přírody přes polovinu plochy parku.

Spor o rozlohu bezzásahového území trvá od vzniku parku a není pro laiky příliš srozumitelný. Logika rezoluce se ale opírá o konkrétní problém: respektovaná organizace namítá, že pokud má být nějaké území mezinárodně uznávaným národním parkem, nestačí přísně chránit jen necelou čtvrtinu jeho plochy. Mělo by to být podstatně víc. A pokud Česko nebude chtít bezzásahové zóny rozšířit, mezinárodní uznání národního parku a s tím třeba reklamu v cizině pro Šumavu ztratí.

Jen trochu

Ministr životního prostředí Richard Brabec prohlásil, že…

I_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2470

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte