0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Od věci10. 9. 20164 minuty

Když holubi padají z nebe

holubi • Autor: ČTK

Ve městech známe spíše obtloustlé holuby živící se zbytky potravin. Na louce kousek za Přešticemi lze však spatřit, jak ve vzduchu „metají“ kotouly či se řítí střemhlav k zemi. Holubář Josef Voráček (53) začínal před jedenácti lety se dvěma holubími akrobaty. Dnes jich má přes 150 a úspěšně s nimi objíždí soutěže po celé Evropě.

Akrobatické holubářství… Co si pod tím představit?

Reklama

Jde o sport, v němž závodí několik speciálních plemen holubů v konkrétních kategoriích-disciplínách. Takže třeba birminghamský roller je zařazen do kategorie, kde dělá šňůru kotrmelců směrem dolů k zemi kolem osy křídel, jež jsou specifické pouze pro toto plemeno, kdy to doslova vypadá, jako když holub padá z nebe.

Pak jsou třeba tleskači, kteří se vyznačují tím, že předtím, než začnou dělat kotrmelce, tleskají křídly o sebe. A jsou i střemhlavá plemena holubů, například řecká wuta; ti se spouštějí z oblohy podobně jako dravci rychlostí až 250km/hod.

Jak dlouho trvá z „obyčejného“ holuba vycvičit akrobatického?

Když trénuji holuba od holátka, což je asi nejlepší způsob, jak je vycvičit, tak asi pět měsíců.

A jak se stane z „obyčejného“ holubáře ten akrobatický?

Holubářství máme v rodině, s otcem jsem už jako malý jezdíval na závody poštovních holubů. K těm akrobatickým jsem přišel náhodou, když jsem si na dovolené na Slovensku koupil časopis Holubář. Jel jsem se podívat na…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc