0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Civilizace14. 5. 20162 minuty

Na záchodech zcela sami

Zdálo by se, že krom hororové možnosti, že se prezidentem stane Donald Trump, se v Americe v tyto dny nic dalšího neprobírá. Ale občas médii probleskne i něco jiného, třeba spor Severní Karolíny s Brucem Springsteenem, Pearl Jam, společnostmi PayPal a Bank of America a stovkou dalších firem. „Některé věci jsou důležitější než rocková show,“ řekl Springsteen, který za svou kariéru už podporoval mnohé levicové a progresivní postoje. Svá vystoupení v tomto státě unie ruší na protest proti tamnímu novému zákonu, znemožňujícímu transgender osobám používat veřejné záchody, které jsou v rozporu s pohlavím uvedeným v jejich rodném listě, a omezuje ochranu sexuálních menšin.

Několik firem kvůli tomu již zrušilo plány na budování poboček, nechtějí totiž vystavovat své zaměstnance diskriminaci. Státní univerzita se k bojkotu připojila, odmítá nutit studentky transženy chodit na pánské záchody a studenty transmuže na dámské. U bojkotů to ale neskončilo: Severní Karolína a ministerstvo spravedlnosti se nyní vzájemně žalují, ve hře je i zastavení federálních dotací. Vláda pevně věří, že transgender lidé mohou navštěvovat toalety podle jejich vlastního uvážení.

Reklama

Proponenti zákona tvrdí, že jim jde o soukromí na toaletách, ovšem toho „soukromí“ mohou nakonec mít obyvatelé státu až moc. Xenofobní experiment je stál už miliony dolarů, neboť k bojkotům se připojují i turisté, ruší své rezervace v hotelech. Zrušeno bylo například také na dvacet kongresů. Jen jedna věc je na tomto všem…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc