44_ROZHOVOR_VELKA_fojtik
generál Petr Pavel • Autor: Libor Fojtik

Po teroristických útocích v Paříži se Brusel proměnil kvůli masivním bezpečnostním opatřením téměř v město duchů. Jste druhý nejvýše postavený muž v NATO, dotkla se nějak osobně i vás?

Minimálně. Můj ochranný tým se samozřejmě víc staral o mou bezpečnost, ale v kanceláři jsem byl tak jako normálně každý den.

Město bylo několik dní plné vojáků, transportérů a další techniky. Byl vidět nějaký problém ve sžívání armády a civilní společnosti?

Ne. Veřejnost v okamžiku, kdy se cítí ohrožena, vnímá přítomnost armády v ulicích spíš jako ujišťující prvek než jako rušivý element. Samozřejmě pokud by ta přítomnost trvala příliš dlouho a hrozba se nijak neprojevila, pak by asi i ta přítomnost vojáků začala vadit. V principu si myslím, že je potřeba najít rozumnou rovnováhu mezi zvýšenými bezpečnostními opatřeními a normálním koloběhem života. Protože není možné nechat se dotlačit hrozbou teroristických útoků k tomu, že naprosto převrátíme náš život. A budeme se vyhýbat veřejným místům a nebudeme organizovat sportovní, kulturní ani jiné události jenom proto, že by se tam případně mohlo něco stát. To bychom dovolit neměli.

Část džihádistů, která útočila v Paříži, operovala z Bruselu. Měla Severoatlantická aliance o těchto lidech nějaké poznatky?

NATO dostává informace o bezpečnosti v Belgii od místních zpravodajských a bezpečnostních složek prostřednictvím místního úřadu pro…

I_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte