„Celé dny vidím a slyším, jak muži vyjadřují své názory, a když je stejným způsobem podám já, hned je to považováno za urážlivé,“ napsala nedávno pro nový publicistický portál zvaný Lenny herečka Jennifer Lawrenceová. A popisuje, jak při jednáních o penězích doteď moc netlačila, protože nechtěla být „považována za fracka“ nebo vyvolat v lidech pocit, že je konfliktní. Za tím vším prý byla obava, že pokud se projeví rázně, bude neoblíbená. Evidentně jí ale došla trpělivost poté, co hackeři nabourali servery firmy Sony, zveřejnili tisíce e-mailů a na povrch se dostaly informace o nerovných platech herců a hereček. Víme proto, že třeba za film Špinavý trik dostaly Lawrenceová i její kolegyně Amy Adamsová zaplaceno výrazně méně než jejich mužské protějšky Bradley Cooper a Christian Bale.

Její článek rozpoutal v USA debatu nejen o platové diskriminaci žen, ale i o tom, jaké všechny nástrahy musí dodnes ženy překonávat, aby dosáhly téhož co muži, kteří to, jestli budou někomu nesympatičtí, prostě nemusí řešit. A kdo o tomhle ví své? Hillary Rodham Clintonová, jež sice dávno splňuje všechny požadavky na nejvyšší funkci v americké administrativě, ale současně naráží na to, že lidem nějak není „sympatické“, když si ženy stojí a jdou za svým, a kandidátka na prezidentku je tudíž irituje. Clintonová pochválila Lawrenceovou za odvahu být nepopulární.

Celé kauze ale nasadil korunu až komentář deníku The Washington Post, který situaci glosuje parodií na známé citáty tak,…

I_obal_R45_2015
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R45_2015
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte