Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Fokus

Nečas zase vetuje

Premiér Petr Nečas vyhrožuje Evropské unii vetem připravované bankovní unie. Přitom se Česká republika může rozhodnout, že se připojí později, třeba až jednou vstoupí do eurozóny, a nemusí ostatním sypat do soukolí. Dokonce guvernér ČNB souhlasí s názorem, že eurozóna se musí v zájmu přežití sama více integrovat, tak proč by jí v tom mělo Česko bránit?

Nečasův výrok je asi mířen především k oblažení největších klausofilů uvnitř vlastní strany, se kterými nyní soupeří o moc. Bankovní unie stejně z tohoto summitu ještě nevzejde, Unii čeká doladění obsahu a změna zákonů a smluv a sladit noty musí především Německo s Francií. Na druhou stranu – ve světě si tohoto ostrého výroku všimnou a pro Českou republiku je to další uplně zbytečné vyvolávání napětí.

České dcery zahraničních bank nikdo vykrádat nebude. Vznik silnějšího evropského regulátora neznamená, že národní regulátor zanikne. A proč by vlastně matky měly své dcery vykrádat? Navíc – každý chvilku tahá pilku. Teď jsme na tom nějak, začas to může být úplně jinak. Třeba budou někdy dcery potřebovat pomoc od matek.

Krom toho bankovní unie dozajista časem vznikne a vznikne i bez České republiky.

 


 

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble představil své federalistické a ústavní návrhy. Evropský komisař by měl získat právo veta nad národními rozpočty a také by mohl sám spustit proceduru sankcí. A v Evropském parlamentu by měl vzniknout samostatný podparlament pro eurozónu.

Především to první ale není žádný federalismus. Copak v Německu či v USA může nějaký ministr vetovat rozpočet třeba Bavorska nebo Kalifornie. To, co Schäuble navrhuje, je tuhý centralismus 18. století.

Navíc se míří špatně. Španělsko i Irsko měly před krizí veřejné finance v naprostém pořádku.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte