0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Politika1. 5. 201110 minut

Policajt ztratil zájem

V geopolitických otřesech na Blízkém východě je svět po dlouhé době sám bez silné ruky supervelmoci. Spojené státy jsou rozpolcené a do vývoje zasahují jenom zpovzdálí.

Američtí novináři se již zhruba shodují na tom, že za rozhodnutím bombardovat jednotky Muammara Kaddáfího stály tři jestřábí ženy. Prezident Obama stál v polovině března po týdnech váhání před reálnou možností, že diktátorovi vojáci vpadnou do sedmisettisícového Benghází a zmasakrují tamní obyvatelstvo. Na schůzce v podzemním velitelství Bílého domu, mu představitelé armády v čele s ministrem obrany sdělili, že samotné zavedení bezletové zóny katastrofu neodvrátí. Prezident požádal o lepší řešení a svolal další schůzku na tentýž večer. Na ní mu jeho velvyslankyně při OSN Susan Riceová oznámila, že je schopna v Radě bezpečnosti prosadit tvrdší formulaci rezoluce. Ta by umožnila chránit civilní obyvatelstvo jakýmikoli prostředky s výjimkou pozemní intervence, spojenecká letadla by tedy mohla útočit také na tanky a obrněné transportéry vládních jednotek.

Tak se také nakonec stalo. Rozhodnutí zaútočit bylo náhlé a mnohé spojence překvapilo, Obamovi lidé to ale mysleli vážně. Ve sváru mnoha pohledů na nepřehlednou situaci na Blízkém východě v tomto jediném okamžiku zvítězila skupina motivovaná především zkušenostmi z 90. let, kdy Američané nebyli schopni zabránit masakrům ve Rwandě nebo Jugoslávii. Kromě zmíněné Susan Riceové, jež pracovala pro vládu Billa Clintona právě v období africké genocidy, sehrála klíčovou roli bývalá novinářka…

Reklama

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc